דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

במרחק של רק עשרים דקות נסיעה...

שבע בבוקר, אני יוצאת מביתי לאזור שנוי במחלוקת עבורי ועבור רבים במדינה: דרום תל אביב.

מכינה תה ופוגשת בחצר את השכן, במקום בו בחרתי להעביר מספר שעות מיום החופש שלי בפורים: בית התמחוי של עמותת לשובע בדרום תל אביב.

אני מגיעה מוקדם וקונה תחפושות, בכל זאת לא כל יום פורים, אבל היום כן ועם כל העצב שבבית התמחוי, מגיע לכולנו מעט לשמוח.

מסתבר שביום הזה, מלבד העובדים והאנשים שמבצעים במקום עבודות שירות, אני כמעט לבד. יש מעט מתנדבים היום או ליתר דיוק מתנדבות, נראות בסוף שנות החמישים לחייהן או באמצע שנות השישים. היום נראה שיהפוך ללא פשוט ואכן כך.

בשעה עשר בדיוק בית התמחוי נפתח. אנשים נכנסים בזוגות או בבודדים ומידי פעם יש הפוגות שמאפשרות לנו המתנדבים לפנות שולחנות, לחדש את האוכל החם, להכין מגשים ולסדר כלים. הם צעירים, חלקם נראים בני גילי, אחרים מבוגרים, רובם יודעי עברית, במקום הזה הם בטוחים. סועד אחד חדש מתחיל עם שאלות ואני מחייכת וממעיטה במילים. האם זה משנה מאיפה באתי, מה מעשי ודעותיי? חשוב שבאתי. הפסקה באמצע החיים, השקט שלי והניתוק מהעולם. 

הפעם כשאני מאחורי תבניות האוכל הענקיות, עם כפפות וסינר, מכינה מגשים כדי שהסועדים לא יחכו, בודקת מה יש ומזמינה מהמטבח למטה את שחסר. רוב הזמן לבדי, העיניים מתרוצצות בין הכניסה למקום לשולחנות, רואה מי צריך מה, ערנית. הסועדים מבקשים תוספת, מביאים כלים מפלסטיק על מנת שנמלא להם אותם, שיהיה להם אוכל בבית ואני ממלאת באורז או פתיתים, קציצות בשר וירקות מבושלים, לחם, מרק וסלט.

הם, הסועדים שנמצאים מולי עדיין לא מכירים אותי, עוד לא הגענו לשלב השמות, יש רק פנים, חיוכים וכוונות טובות שהופכים ביחד למעשה טוב. ההרגשה שלי כשאני מתנדבת במקום הזה, היא של מדיטציה : מרוכזת, החושים מתחדדים, הפלאפון נעול בארון, המקום הוא בית כנסת - מרכז קהילתי ולא מקום דתי עם חוקים נוקשים וניכור. טוב לי במקום שלי בהתנדבות הזו.

השעה אחת מגיעה, שערי המקום נסגרים, מפנים הכל ומסיימים להיום. אני חוזרת להיות יסמין מהרחוב, עוד אחת שחיה בעולם אחר, טוב יותר ומידי פעם באה לבקר בעולם שלהם שנמצא במרחק של רק עשרים דקות נסיעה.

יסמין מתנדבת, בין השאר, במסעדה לנזקקי תל אביב, המנוהלת על ידי עמותת לשובע, הפועלת להבטחת הצרכים הבסיסיים לכל נזקק. העמותה מפעילה - בין שאר הפרויקטים הרבים שלה - שתי מסעדות נוספות כאלו בארץ, בעכו ובכרמיאל, 3 מסעדות המספקות מידי יום וללא תשלום מעל 2,400 ארוחות חמות.

בואו הצטרפו גם אתם להתנדבות המספקת הזאת!

                                                              מאות הזדמנויות נוספות להתנדב מופיעות בסל הפעילויות של חברה טובה

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות