דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

כולנו באותה סירה

הגדלה

עד לא מזמן, שייט קיאקים נראה לי כמו פעילות שנועדה להנאה, ובעיקר בשביל להתקרר מחום יולי אוגוסט. כשהייתי מגיעה למתחם הקיאקים בכפר בלום ובמושב בית הלל, הייתי צופה בקבוצות שחותרות במרץ בקיאק ומשתכשכות במי הנחל הצוננים. עמותת מועדון הימייה בעכו מוסיפה רובד נוסף לשייט הקיאקים ולוקחת אותו הרבה מעבר לפעילות אתגרית.

מועדון הימייה פועל משנת 1996 כדי לקדם חניכים בעלי צרכים מיוחדים (פיגור שכלי, אוטיזם ועוד) בתחום המוטוריקה והכישורים החברתיים, באמצעות פעילויות ספורט ימי כגון שייט קיאקים ושייט במפרשיות גדולות. 

אז איך זה עובד? מדי יום שישי בצהריים, מגיעים המדריכים ומתחילים לפרוק את הקיאקים והציוד. במקביל מגיעים גם החניכים ומושיטים יד למדריכים בהתארגנות. כאשר כולם מוכנים, יורדים ביחד למים: "בזמן השייט אנחנו מדברים בינינו, עורכים משחקים עם הקיאקים והקבוצות, משפריצים אחד על השני ולעיתים גם שוחים בים. מדי פעם אנחנו יורדים לאחד החופים - חוף ארגמן או חוף הסוסים - ושם החניכים יכולים לצעוד על החוף, לרוץ או להשתכשך במים ", מספר אמרי, רכז המתנדבים.

האמונה של הצוות בחניכים מורגשת מאוד. אמרי מספר על תחושת המסוגלות שנוצרת אצל החניכים: "אנו מתייחסים לחניך ללא קשר למוגבלות. מבחינתנו, כל מי שיכול לשבת בקיאק, יכול לקחת חלק בפעילות, וזה לא משנה אם במקום אחר מישהו 'מסווג' אותך בתור אוטיסט או נכה או לוקה בתסמונת דאון – בשבילנו אתה חניך."

עבור החניכים, מדובר לא רק בתרגול של המוטוריקה העדינה ושיווי המשקל, אלא בפעילות חברתית מהנה, מפתחת ומעצימה ביותר – שבה יוצאים מהבית להרפתקה, ובעיקר - יוצאים מהמסגרת.

הסוד, לדבריו של יו"ר העמותה רמי לבר, הוא באינטראקציה המיוחדת שבין המדריך לחניך. " בפעילות החברתית בין החונך לחניך, מתפתחת דינמיקה עדינה. אמנם יש אינטראקציה בין כל המדריכים לכל החניכים, אבל לא מעט פעמים אפשר לראות מדריך וחניך לוקחים לעצמם מעט זמן איכות 'אחד על אחד' ומבלים ביחד".

גם המדריך ארז, המתנדב במועדון הימייה כעשר שנים, מרגיש את עוצמת הקשר עם החניכים: "בהתחלה חשבתי שהפעילות היא בשביל החניכים. אבל עם הזמן למדתי שכמו שאני נותן, כך אני מקבל וגם לומד... לכל חניך יש סיפור מיוחד, כל אחד מתקשר בצורה מסוימת לו. יש ילדים שלא מדברים כלל, וכאשר הם רואים אותי, למרות הקושי שלהם לתקשר, הם מבטאים הברות ומחבקים אותי. יש לי קשר מאוד חם ומיוחד איתם".

"המפגש עם החניכים נותן פרופורציה לחיים", מסביר רמי. "המדריך יכול להיות בחור בן שש-עשרה, שחושב שכל מיני דברים שקורים לו בבית הספר הם אסונות נוראיים. ופתאום הוא מגיע לבילוי עם החניכים, והוא מקבל קצת פרספקטיבה ולומד על היכולת שלו לתת. זה המון".

לעמותת הימייה יש קסם מיוחד. זה מקום שנותן פרופורציה וממלא את הלב והנפש. מקום שמלמד על כוחן של החברות, ההתמודדות ושמחת החיים. אז מה אתם אומרים - קבענו בשישי הבא?

בואו להתנדב במועדון הימייה, ביחידם או בקבוצות: ימי שישי 13:30 – 16:30 סמוך לנמל עכו. בנוסף, זקוק המועדון לסיוע בשיווק, חניכה, תכנון, אחזקה ופעילות לוגיסטית. הירשמו כעת!       

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות