דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

בית אורים

חזי, חניך בבית אורי, וליטל, סטודנטית ממכללת אורנים (הגדלה)

13 סטודנטים לחינוך ממכללת אורנים ערכו בסוף חג החנוכה מסיבת התנדבות ב"בית אורי", בגבעת המורה שבעפולה.

בית אורי הוא מעון לילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים - בעלי פיגור שכלי, נכים, אוטיסטים, לקויי שמיעה וראייה ועוד - המטופלים כולם בגישה אנתרופוסופית, שלפיה יש לטפל בכל אדם כאינדיבידואל בריא. הגישה מנסה, בצורה טבעית וללא כפייה, לתמוך בחניכים עם המון חום ואהבה ולטפח את האישיות הבריאה שבהם. בנוסף, החניכים הבוגרים עובדים כולם: גם בעלי הלקות הקשה ביותר נמצאים בסביבה עובדת. כל המסגרות של בית אורי - בית הספר, הפנימיה, הלימודים האקסטרניים - מתקיימים במקום יפהפה מלא עצים ודשא, היוצר תחושה משפחתית.

כשהגיעו המתנדבים אל המקום, פגשו כמה מהחניכים, ששמחו מאוד לקראתם. כולם יחדיו צעדו אל תוך אולם, שבו חיכו שאר החניכים. הסטודנטים ארגנו ריקודים לצלילי שירי החנוכה (שאותם, כך הסתבר, ידעו החניכים טוב יותר מהמתנדבים). מוסיקה "לא טבעית" בדרך כלל אינה מושמעת בפנימיה, ובכך האירוע היה ייחודי מאוד עבור החניכים. המוסיקה תורגמה חיש מהר לריקודי מעגל ורכבות. עם כל שיר וכל ריקוד, נעשתה האווירה נינוחה וכיפית יותר והחניכים התרגשו ושמחו. גם המתנדבים, שחלקם נפגשו לראשונה עם אוכלוסיה הסובלת מלקות קשה, נהנו מהשירה והריקוד.

לאחר מכן, העמיקו המתנדבים את ההיכרות עם החניכים דרך משחקי חברה, שחלקם - כמו "חבילה עוברת" - עשויים להיות מאתגרים לאנשים עם קשיים מוטוריים. "הגענו במחשבה שנארגן, נוביל ונהיה אחראים על הערב למען אנשים עם פיגור שכלי", סיפרה שרון גרוסמן, סטודנטית ממכללת אורנים, "אבל גילינו שבעצם החניכים הם המארגנים. הם הובילו את הערב וידעו יותר טוב מאיתנו מה לעשות". ואכן, הפעילות כולה נעשתה באווירה נהדרת ובשיתוף פעולה, כאשר החניכים לוקחים אחריות על שלבים שונים של האירוע. אך בעיקר החניכים היו עסוקים בהנאה: "אהבתי שכל האורחים היו פה. זה מאוד שימח וריגש את כולם. כל הערב היה מהנה מאוד!", סיפר חזי, אחד החניכים.

אך יותר מאשר זכו החניכים לאירוע מרגש ומשמח, הרגישו הסטודנטים המתנדבים שגם הם זכו. כסטודנטים לחינוך, וחלקם אף סטודנטים לחינוך מיוחד, הזדמנה למתנדבים האפשרות לפגוש במבוגרים בעלי פיגור שכלי. "הייתי ממש מופתע לגלות אנשים מדהימים בעלי שמחת חיים אדירה ויכולת קבלה אשר קשה לתאר במילים", סיפר ניר וייס, אחד הסטודנטים, "אם חשבתי שארגיש זר ולא שייך, או שיהיה לי קושי לתקשר עם האנשים המיוחדים האלה - גיליתי שמילים, למרות חשיבותם הרבה, אינן שוות לחיוך או מגע חם".
 
הקליקו כאן והגיבו לכתבה זו

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. עדנה כ"ץ (17/12/2007 21:15:46)
2. אלה לוי (17/12/2007 23:39:53)
3. איריס (18/12/2007 00:27:03)
4. ליטל ניצן (18/12/2007 12:42:58)
5. הדס סערוני (18/12/2007 16:40:14)
6. עמיקם רז (20/12/2007 08:20:39)
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות