דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

הגננים המסורים

כמה מהשתילים הרכים ששתלו המתנדבים (צילום: מיכל שוק

צוות מתנדבים של חברה טובה, חמש שעות עבודת התנדבות וסכום של אפס שקלים - זה מה שנדרש כדי להכין גינה ירוקה ומושקעת עבור המשפחתון של עמותת "אור שלום" בחולון.
"אור שלום" מקימה ומפעילה משפחתונים עבור ילדים ובני נוער בסיכון. במשפחתון בחולון - בית פרטי מרווח - מתגוררים שבעה ילדים ובני נוער בגילאי 11-18, שהוצאו מבתיהם מסיבות שונות: התעללות, עזובה, מצוקה קשה ועוד. במשפחתון, הילדים חיים בתוך הקהילה, לומדים בבתי ספר רגילים ומנהלים אורח חיים זהה לזה של חבריהם לכיתה. הילדים נשארים בקשר עם משפחותיהם ומטופלים על ידי עובדים סוציאליים. "לכל ילד עבר כואב ותקווה לעתיד טוב יותר. לכל ילד יש אתגרים, חלומות ושאיפות", אומרים במשפחתון.
לאחר קפה ושיחה עם צוות המשפחתון, החלו המתנדבים בעבודתם. תחילה הפכו את האדמה והשקו אותה. לאחר מכן הגיעה שלי ממושב בית חנן, שתרמה מספר גדול של שתילים. תרומה זו התווספה לתרומתו של איציק מאור יהודה, שהביא גם כלי עבודה. וכך שתלו המתנדבים שתילים של עגבניות, פלפל וסלק חריף בגינת הירק, ואילו בגינת הנוי נשתלו לוע הארי, פיטוניות ועוד.
בשלב הזה החלו הילדים המקסימים והנחמדים להגיע חזרה מבית הספר. "אה, אתם הגננים?" שאל אחד מהם, הוריד את הילקוט והצטרף למלאכה. המתנדבים הראו לילדים את השתילים החדשים, ואז ביקש אחד הילדים להיות אחראי על השקיית הגינה: "הייתי אחראי על הגינה בבית הספר שלי", סיפר.
ביחד פיזרו המתנדבים והילדים אבני טוף מסביב לפרחים. בין האבנים הסתתרו להם גם חלזונות, והמתנדבים ביקשו מהילדים להיזהר ולא לפגוע בהם. אחד הילדים אפילו אמר: "מהיום אני אהיה נחמד לבעלי חיים". בשלב מסוים, קרא אחד הילדים: "גננים, בואו לאכול צהריים!" ומסביב לשולחן ארוך הוגש שפע של אוכל: פסטה ושעועית, שניצל וסלטים. אחרי הארוחה נעשו עוד ליטושים אחרונים בגינה, ואז ניתנו לילדים הנחיות כיצד לשמור עליה.
בסוף היום, בירכו הילדים את המתנדבים והודו על הקמת הגינה. עופר מניר צבי, אחד המתנדבים, אמר לילדים: "אנחנו רק הכנו את הגינה - מעכשיו זה התפקיד שלכם לשמור עליה ולטפל בה". הילדים ענו שיעשו זאת.

"תבואו עוד!"
לצוות המשפחתון היו רק דברים חמים לומר בסוף הפעילות. "אני מאוד מתרגש לראות אתכם", אמר יגאל, אחד ההורים במשפחתון. "בהתחלה חשבתי שאתם סטודנטים שמקבלים נקודות או קרדיט מהמרצה שלכם על הפעילות - אבל עכשיו אני רואה שאתם מגיעים בכלל על חשבון זמנכם החופשי ומתוך רצון אמיתי לעשות טוב".
יעל, אם הבית, הודתה על הגינה היפה והזמינה את המתנדבים להגיע לבקר, והפעם - בלי לעבוד. קרן מעמותת "אור שלום" לא הפסיקה להודות על היוזמה והנתינה. "ביטויים כמו 'כל הכבוד' ו'תודה רבה' הם לא מספיקים בשביל להביע את הערכתי אליכם", אמרה. "אני מאמינה, שמי שנותן גם מקבל".
גם המתנדבים נהנו מהפעילות. רועי, שגר בחולון, סיפר: "היה ממש כיף! מדהים לראות את ההתנהלות של המשפחה. זה מספיק קשה לטפל בילד אחד, אבל ההורים האלה מטפלים בשבעה ילדים, ועוד יש להם סבלנות ותשומת לב לכל אחד מהם! נהניתי מאוד. אמשיך להסתכל על סל הפעילויות של חברה טובה ולהגיע גם לפעילויות הבאות".
גם עופר מניר צבי נהנה: "אני מקווה שהם אוהבים בזיליקום. עוד מעט כל הגינה הזאת תצמח ותפרח ויהיה להם כל כך כיף לראות את הפרחים פורחים".
ומיכל שוקרון, מנהלת התוכניות של חברה טובה, סיכמה: "באמת היה כיף. גם להכיר מקרוב את צורת החיים הזו במשפחתון, וגם לעבוד עבודה פיסית - לעזור ולתת בדרך שלנו לילדים המקסימים האלה. אני חוזרת הביתה עייפה אך מלאת סיפוק וגאווה".

הקליקו והגיבו לכתבה זו

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות