דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

חברה טובה בונה סוכה

פרויקט סוכה טובה 2009 - כל החוויות, כל התמונות וכל הסוכות.

פרויקט "סוכה טובה" בירושלים

בשעות אחר הצהריים של 12/10/2008 הגיעו מתנדבי חברה טובה למרכז הקליטה "בית קנדה" של הסוכנות היהודית, במטרה לבנות סוכה ולקשט אותה עם העולים החדשים הגרים במקום. בין המתנדבים היו תיכוניסטים מבית ספר ליד"ה בירושלים: לילך, ענבל, אסף, אראל, לי והדר. כמו כן הגיעו שוטרי מג"ב ממחוז י-ם הנהדרים, עם גל מש"קית העלייה. בנוסף, הצטרפו מתנדבות שפנו לאתר חברה טובה באופן אישי וביקשו לתרום לפעילות המהנה: קרן, סוניה וגלית.

במרכז בית קנדה חיכו למתנדבים סטודנטים ומשפחות עם ילדים קטנים שעלו ארצה ממדינות בדרום אמריקה, ארה"ב, צרפת, רוסיה, ומקומות נוספים. בתחילה חששו המתנדבים ממחסום השפה, אך מהר מאוד הדרך להתגבר הייתה קלילה, במיוחד מאחר שחלק מהמתנדבים דוברי שפת אם רוסית/אנגלית/ספרדית/צרפתית.

לאחר היכרות קצרה הפשילו המתנדבים שרוולים והתחילו בכיף גדול בפעילות עצמה. חלק מהמתנדבים עזרו בהכנת הסוכה וחלק אחר היה עסוק בהכנת הקישוטים והכול ביחד עם העולים החדשים. תוך כדי ההכנות, ליוותה את המתנדבים מוסיקה עם שירי סוכות שהכניסה את כולם לאווירת החג. עולים ומתנדבים יחדיו תיעדו את החוויה המקסימה במצלמות.

צוות צילום מאתר וואלה סיקר הפעילות, והדבר ריגש את כל הנוכחים במקום. המתנדבים ציינו כי "לאחר זמן מה של צחוק והנאה יצאה לנו סוכה נהדרת עם קישוטים צבעוניים ודגל שתלה אחד העולים החדשים. את הפעילות סיימנו עם איחולי הצלחה לעולים החדשים".

יפית שמואל, שריכזה בהתנדבות את הפרוייקט בירושלים, מספרת כי המתנדבים נפרדו מילדי מרכז הקליטה עם הרבה אהבה וחום, אבל רק לזמן קצר: לאור קשרי הידידות שנוצרו בין המתנדבים לילדים הגרים במרכז הקליטה, מקווים המתנדבים לחזור בקרוב למרכז ולבקר את החברים החדשים שהכירו בפעילות של חברה טובה. העולים החדשים שמחו להכיר את המתנדבים, נהנו מאוד, התרגשו והודו לכל מי שהגיע. המתנדבים, שנהנו אף הם, יצאו "מוּרווחים" בהרגשת סיפוק של אכפתיות ונתינה לזולת, נהנו מהפעילות וכבר מצפים לפעמים הבאות... יפית ציינה, כי היא מודה מאוד לכל המתנדבים שהגיעו ותרמו מזמנם, ולמרכז בית קנדה ולעולים החדשים.

גם צוות מרכז הקליטה היה מלא שבחים למתנדבים. יואל וייל, רכז החברה והתרבות במרכז הקליטה, ביקש להודות לכל העושים במלאכה וציין את חשיבות הפעילות לקירוב הלבבות בין עולים חדשים לבין ישראלים ותיקים.


גרעין רעננה במבצע "סוכה טובה"

פעילות "סוכה טובה" של גרעין רעננה יצאה אל הפועל במרכז הקליטה בכפר-סבא. מרכז קליטה זה מיוחד במינו מכיוון שהוא מאכלס בעיקר בני נוער (ומעט סטודנטים וחיילים בודדים) שהגיעו מכל העולם: אתיופיה, ארה"ב ברזיל, רוסיה ועוד שורה ארוכה של מדינות.

כך, בערב ה-6 באוקטובר, התכנסה קבוצת המתנדבים, הפשילה שרווליים וניגשה בשמחה לקיום מצוות הכנת הסוכה. קבוצה של כ-20 חבר'ה, עולים מרוסיה, בנתה בחוץ את הסוכה בעוד קבוצה נוספת של יוצאי אתיופיה הכינה בינתיים את הקישוטים. מתנדבי חברה טובה השתלבו בין שתי הקבוצות ולימדו כיצד מכינים שרשרת מגזרי עיתונים וצורות נוספות כמיטב המסורת.

בסופו של דבר הצליחו המתנדבים ודיירי מרכז הקליטה להקים סוכה לתפארת, מקושטת וצבעונית להפליא (ויש לנו תמונות שיעידו!). היה זה בזכות ערבוביה של חבר'ה מקסימים, אשר קיבלו את המתנדבים בצורה אדיבה וסלחנית, גם כאשר לא הצליחו להבין את שצף ההברות ותנועות הידיים של המתנדבים הפעלתנים...

כמה מהמתנדבות חלקו עמנו את חוויותיהן מן הפעילות: "לאחר שסיימנו את הכנת הסוכה ובעודנו מסתכלים בגאווה בתוצר, שלפה סיוון גיטרה ומיד פצחנו במחרוזת שירים שכללה שירי סוכות, ראש השנה ובעיקר הרבה זיופים... השיא היה כאשר אחד מעולי אתיופיה הסכים לשיר עבורנו שיר אהבה באמהרית!"; "מחמם את הלב לראות את המקום הנפלא הזה. מדהים לראות כמה מעניק מרכז הקליטה לילדים האלה, שלרובם אין הורים או בית. פשוט מרגש..."; "היה שיתוף פעולה מצוין בינינו לבין העולים החדשים. היה כייף מאוד לראות כיצד הם נרתמים למשימה ועושים זאת בשמחה".

"בגלל ההתראה הקצרה, חששתי בהתחלה כיצד תיראה הפעילות והאם אצליח לגייס מספיק מתנדבים בזמן." שיתפה מעיין, רכזת הפעילות, "אך בסופו של דבר הייתה פעילות מוצלחת ומספקת. כשיש לך חבר'ה טובים, גם מבין המתנדבים וגם מבין העולים, בשילוב מקום נותן וחם כמו מרכז הקליטה, זה מתכון פשוט. וזה חייב להצליח! באמת הרגשתי שאני בחברה טובה."


מתנדבים בונים סוכה בנווה שאנן - חיפה

בשעות הבוקר של יום ה-12 באוקטובר הגיעה קבוצה בת עשרה מתנדבים למרכז הקליטה בנווה שאנן על מנת להקים סוכה במקום. לאחר בדיקת החומרים והציוד שנמצא במרכז התחילו המתנדבים בעבודה, תוך שהם מצרפים אליהם כמה ילדים מהמרכז עצמו, שעזרו להוריד את הציוד ואת הסוכה מהקומה התשיעית בבניין.

 

"הורדנו את מוטות הסוכה במדרגות בגלל שלא נכנסו במעלית" מספר אחד המתנדבים במקום, "והתחלנו לבנות את הסוכה שלב אחרי שלב ומוט אחרי מוטף ועם סיום הבניה דאגנו גם לשטוף את הרצפה. הפעילות כולה התבצעה עם ילדי המרכז, ששפתם רהוטה מאוד. לאחר סיום הבנייה והשטיפה נטלנו לעצמנו הפסקה בת כמה שעות, וקבענו לחזור למרכז בשעה 16:00 לשם הכנת קישוטים לסוכה - אך כבר בשעה 15:00 הגיעו רוב המתנדבים והחלטנו להקדים את המשך הפעילות".

 

קבוצת הילדים במרכז חולקה לשתי קבוצות וכל קבוצה הכינה קישוטים שונים לסוכה, כגון שרשראות מנייר צבעוני, מנורות לסוכה בצבעים שונים ועוד סוגים מגוונים של קישוטים. הן הילדים והן המתנדבים התרגשו מהעבודה המשותפת ועשו את המירב ליצור קישוטים בצבעים שהם אוהבים, תוך שהם צועקים, צוחקים ונהנים מאוד.  

 

לאחר סיום שלב הקישוטים, הגיעה העת לתלות ולקשט את הסוכה, וחלק מהמתנדבים התחילו לשחק עם הילדים. "הרגשנו שלילדים יש צורך בתשומת לב ממשית, והענקנו להם תשומת לב מירבית", אמר אחד המתנדבים, והוסיף "הדבר מחמם את הלב. בועז וברק רצו עם ילדים על הגב כאשר הילדים צחקו בקול רם, גבי ישב על הריצפה ובחיקו ילד שסיפר לו את קורות חייו, ואילו נועה, גלעד ועדי צילמו את הרגעים המדהימים האלה וגם שיחקו עם הילדים במקביל".

 

לאחר מכן הגיע דוד הקוסם וכל הילדים הצטופפו סביבו. הקוסם ערך מופע בן עשרים דקות ממנו התלהבו מאוד הילדים במרכז. המתנדבים שיתפו אותנו בחוויותיהם ממהלך ההתנדבות: "הכי יפה זה לראות חיוך של ילד, חיוך וצחוק מכל הלב. ועכשיו הגיע זמן הפרידה... התרגשנו כאשר הילדים לא רצו שנלך, פשוט רדפו אחרינו עד פתח המרכז". איך סיכמה את האירוע אחת המתנדבות? "רגעים כאלה אי אפשר לתאר במילים. פשוט צריך לנסות כדי לדעת איך זה להרגיש ככה".

 


 

טבריה – מרכז הקליטה לעולים מאתיופיה

ביום ראשון אחר הצהרים, הגיעו למרכז הקליטה לעולים מאתיופיה הנמצא בטבריה, קבוצה של 9 נערים בגילאי 13 מקיבוץ דגניה א' עם מדריכי הנוער שלהם. עבור המדריכים, פעילות ההתנדבות שארגנה חברה טובה הייתה הזדמנות פז לנטוע ערכים בלב החניכים הצעירים. "זוהי בעצם פעילות ההתנדבות הראשונה שהחניכים מבצעים. כמדריך הנוער בקיבוץ היה לי חשוב שהחניכים יפתחו תחושת אחריות אישית וחברתית ונכונות לעזור לזולת ולתרום את חלקם לחברה", סיפר לנו אחד משני המדריכים שהתלוו לקבוצה, "הילדים היו נרגשים לקראת הפעילות ושאלו בדרך הרבה שאלות ".

את פני המתנדבים הצעירים קיבלה אתי, נציגת מרכז הקליטה, וקבוצת ילדי המרכז שקיפצו והתרגשו לקראתם. לאחר שיחה קצרה עם אתי וחלוקת משימות, התפצלו המתנדבים לשלוש קבוצות: קבוצה אחת עזרה בהכנת קישוטים לסוכות, קבוצה שניה עזרה בשיעורי בית לילדים, קבוצה שלישית הלכה למגרש לשחק כדורגל עם הבנים, והקבוצה הרביעית שיחקה עם הילדים בתוך מרכז הקליטה. 

"לפני הפעילות היו לנו חששות רבים, שאולי הפעילות לא תצליח. דבר כזה עלול לגרור חוסר רצון מצד החניכים הצעירים להמשיך להתנדב בעתיד", שיתפו אותנו המדריכים, "ביום-יום הילדים חיים במעין בועה בקיבוץ שלהם ולא נחשפים כמעט לדברים שקורים בחוץ. בתוך הקיבוץ הם מתנהגים בהרבה מקרים בצורה ילדותית ולא בוגרת וזה הגיוני לגילם, אבל הנה, פתאום, הם הצליחו לעשות סוויץ' לשעתיים. אמנם זה התרחיש שקיווינו לו, אך עדיין הופתענו מאוד והיינו גאים במידת הבגרות והאחריות היוצאת מן הכלל שגילו החניכים כלפי הילדים במרכז הקליטה. החוויה הייתה מדהימה וחיובית והם נלהבים לחזור ולעשות זאת שוב."

אתי, נציגת מרכז הקליטה, סיפרה בהתרגשות כי נהנתה מאוד מנוכחותם של מתנדבים שמתקרבים בגילם לילדים עצמם, כיוון שהדבר יצר קירבה מיידית בין המתנדבים לבין ילדי המרכז. היא ציינה כי ישנם מתנדבים רבים שבאים והולכים וכי הייתה שמחה אם ייווצר קשר קבוע בין המתנדבים לבין ילדי המרכז. בסיום הפעילות נפרדו המתנדבים הצעירים בחיבוקים מילדי מרכז הקליטה וכבר העלו רעיונות להביא את ילדי המרכז ולארח אותם בקיבוץ.

 


"סוכה טובה" בצפת

ביום א', 12.10 בשעה 15:30 הגיעו תשעה מתנדבים למרכז קליטה צה"ל 9 בצפת, לסיוע בבניית הסוכה במרכז וקישוטה. תשעת המתנדבים הם ארבע בנות וחמישה בנים, תלמידי כיתות י-יא, השייכים ל"גרעין אריה" , הגרעין שמאגד את כל פעילות החוץ של חבריה ב' (שכב"ג) משני סניפי בני עקיבא שבעיר. אליהם הצטרפו שי אלגד - רכז הסקטור הדתי ותנועת בני עקיבא במסגרת מחלקת הנוער של המתנ"ס (המגד"ל), ודורון שלגי רכז עמ"ן (עיר מתנדבת נוער) בצפת.

"תחילה כונסו כל המתנדבים לשיחת פתיחה, בה הציג להם רכז התרבות של מרכז הקליטה, רפי טרבלסי, את הרקע של המקום ושל העולים וחיבר אותם עוד יותר לחשיבות והמשמעות של התנדבותם", סיפר דורון שלגי. המתנדבים התחלקו ל-7 כיתות ושם סייעו ביחד עם צוות המרכז לילדים ולנוער המתגוררים במרכז (מגן ועד כיתה ח') להכין קישוטים שונים ומגוונים.

המתנדבים הביאו עימם הרבה שמחה וחדוות עשייה, וחלקם גם השתתפו בפעילות חברתית בנושא החג, שהועברה בכיתות לאחר הכנת הקישוטים. לאחר מכן יצאו בהדרגה כל המתנדבים והילדים לסוכה, עמלו יחדיו על תליית כל הקישוטים שהוכנו ויצרו סוכה מקושטת וצבעונית.

"ההשפעה שהושגה מאירוע זה כפולה: מצד אחד, ילדי המרכז נהנו לעבוד עם המתנדבים, הרגישו שייכים לעיר וגם מועצמים בזכות עשייתם למען הסוכה של מרכז הקליטה. מצד שני, המתנדבים הרגישו שתרמו, התחברו מאוד לילדים ואף החלו לתכנן את שיתוף הפעולה הבא של המרכז עם הגרעין" אומר שלגי, "היה כיף לקחת חלק באירוע הזה, שמחתי לראות את ההתגייסות של גרעין אריה והרכז שלו ביחד עם צוות מרכז הקליטה ליצירת אירוע מוצלח וחשוב. האירוע הוא שיתוף פעולה ראשון מסוגו של הגרעין עם מרכז הקליטה. החיבור של המתנדבים והילדים היה מיוחד ומרגש. כל מתנדב הרגיש שהוא לא צריך לעשות הרבה חוץ מלהיות עצמו ולרצות לתת, בכדי שישמח ויתחבר מיידית לילדים. החשיבות בהתנדבות זו שהיא מגייסת את אנשי המרכז לעשייה, עושה עימם ולא בשבילם!".


 פרוייקט "סוכה טובה" בקריית ים

ביום 12.10.08 בשעה 10:00 בבוקר הגיעו 20 שוטרים ממוקד החירום 100 מחוז צפון - בליווי עולים בני העדה האתיופית - על מנת לסייע בבניית בבניית סוכה במרכז הקליטה בקרית ים במסגרת פרוייקט "סוכה טובה".

תחילה נפגשו עם המתנדבים עם מנהלת מרכז הקליטה רותי ורכזת ההתנדבות במקום והוסבר להם אודות מרכז הקליטה, פעילויותיו ותרומתו לאוכלוסיית העולים מאתיופיה וסופקו חומרי גלם לבניית הסוכה וניירות ציבעוניים וכלי כתיבה ליצירת הקישוטים.

 

לאחר שלב ההיכרות, התפצלו המתנדבים לקבוצות והתחילו בבניית הסוכה וביצירת הקישוטים. במקביל, רב המשטרה הזניק למקום שליח עם סט כשר של ארבעת המינים. המתנדבים נהנו משיתוף פעולה נפלא עם הילדים העולים מאתיופיה ששהו במקום ועזרו בבניית הסוכה, ובהן גם שתי ילדות קטנטנות שישבו לצידנו והתפעלו מיצירת הקישוטים."היה מאוד נחמד" סיכמה אחת המתנדבות, "נבנתה סוכה גדולה מרווחת ומקושטת וכשרה עם ארבעת המינים - שמחנו להתנדב ונשמח לתרום שוב בפעילויות התנדבותיות בעתיד".

רותי בן דור, רכזת חברה וחינוך בסוכנות היהודית, שיגרה אל המתנדבים מכתב תודה מרגש לאחר החג. במכתבה ציינה רותי כי הסוכה שהוקמה "שימשה את העולים בשבעת ימי החג ותרמה להם להעצמת חווית החג, לקיום מצוות הישיבה בסוכה ולהתרגשות רבה לכולם, מבוגרים וילדים, שהתאספו בה לפעילויות החג, למשחקים ולאירוח חברים. אנו מקווים שגם אתם זכיתם לחוויה מיוחדת ומרגשת בהגיעכם אלינו בהתנדבות, לעשייה משותפת עם העולים ולהיכרות עמם"

לדבריה, "מפגשים כאלה של נתינת דוגמה אישית, ושל חשיפת החברה הישראלית היפה לעולים, תורמים לחיזוק הרגשת השייכות והגאווה של העולים לעם ולמדינה. אנו מבקשים להודות לכם מכל הלב בשם העולים וצוות העובדים במרכז הקליטה על פעילותכם המבורכת ועל הדאגה לצייד את הסוכה גם בסט של ארבעת המינים".


סוכה טובה בשכונת ג'סי כהן בחולון

קבוצת מתנדבים גדולה - 22 במספר - הגיעה ביום 12/10/2008 למתנ"ס לזרוס בחולון על מנת לאפשר לאוכלוסיות הנזקקות בעיר לחגוג את החג עם אחד מסמליו החשובים ביותר - הסוכה. קבוצת המתנדבים הורכבה מחיילי חייל המודיעין (קצינים, אנשי קבע וחיילי חובה) והפעילות הינה חלק מתוכנית החינוך השנתית של הענף שמטרתה לחזק את הקשר בין צה"ל לבין החברה, הן במישור הרחב יותר והן במישור האישי – בין החיילים לבין מקבלי השירות.

המתנדבים התחלקו לשתיקבוצות. הקבוצה הראשונה - שכללה בעיקר בנים - בנתה את הסוכה בחוץ בעוד שהקבוצה השניה - שכללה בעיקר בנות - עמלה על הכנת הקישוטים בתוך המתנ"ס. המתנדבים ניקו את השטח בו עתידה הייתה לקום הסוכה מן הפסולת הרבה שהצטברה במקום, והחלו לבנות את הסוכה עצמה.

 

באותו הזמן ממש, עמלה קבוצת הבנות על הקישוטים בצוותא עם ילדי השכונה. הקבוצה הכינה שרשראות, ציורים וגולת הכותרת – זחל שכל חלק ממנו היה ציור עם שם הילד שהכין את החלק. בסופו של דבר תלו המתנדבים את כל הקישוטים בסוכה יחד עם הילדים והוסיפו תאורה פנימית לבילוי לילי בסוכה.

 

 

לדברי המתנדבים, נוצר קשר נהדר בינם ובין הילדים בכל תהליך העבודה. עדן, אחת המתנדבות בפרוייקט ציינה כי היא מקווה כי הרושם החיובי שהשאירו החיילים על הילדים יבוא לידי ביטוי גם בטווח הארוך. לדבריה, "ניסינו לשפר את הקשר בין הצבא לעם ולהעצים ערכים שונים הקשורים בכך בקרב האוכלוסיה - ואני מקווה שהצלחנו".

 ראוי לציין כי שני הצדדים - הן המתנדבים והן אנשי המתנ"ס - היו מרוצים מאוד ממהלך ההתנדבות ומתוצאותיה. המתנדבים יצאו מן הפעילות בתחושת סיפוק עילאית, והודו לצוות המתנ"ס אשר סיפק להם את כל מבוקשם ודאג להם ל"אירוח VIP".

 


 בונים סוכה באשקלון

שוטרי מג"ב פשטו ביום 12/10/2008 על מרכז הקליטה בית קנדה באשקלון. המתנדבים, ארבעה עשר שוטרי מג"ב דרום המשרתים בגזרת העיר אשקלון (וחלקם אף תושבי העיר), הציגו לפני הילדים בקצרה את משמר הגבול, שוחחו עם הילדים על התפקידים אותם הם ממלאים בשירות המדינה והתעניינו בתוכניותיהם לעתיק.

לאחר שמשק"ית החינוך דיברה בקצרה עם הילדים על החג ומנהגיו חולקו חומרי יצירה לילדים והם ראו הדגמה של הכנת הקישוטים השונים לסוכה.לאחר מכן החלו הילדים בהכנת הקישוטים, תוך הדרכה צמודה של השוטרים. הפעילות הייתה ברוח טובה מאוד והיה נראה לעין כי הילדים והמתנדבים נהנים מאוד.לאחר סיום הפעילות נתלו הקישוטים המוכנים בסוכה, שעד אז היה לא מקושטת כלל.

יוליה, אחת המתנדבות בפרוייקט, ציינה כי השוטרים הרגישו שהם תורמים חזרה לקהילה ויוצרים קשר עם הילדים שאולי אף יימשך בפעילויות עתידיות "נהנתי מאוד בפעילות הזו!", אמרה יוליה, "אווירה של שמחה וחג, כשכולם הלכו יחד לקשט את הסוכה ניתן היה לראות כמה שעה אחת יכולה לתרום ולשמח".

 

אם גם אתם רוצים להתנדב - ביחידים או בקבוצות - אתם מוזמנים להיכנס לסל הפעילויות שלנו.
לא מצאתם פעילות המתאימה לכם?
פנו למנהלת התוכניות שלנו, והיא תשמח לסייע.

הקליקו והגיבו לכתבה זו

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות