דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

שיא-פורים: כל הסיפורים

פרויקט "שיא-פורים" של חברה טובה, בשיתוף עם התאחדות הסטודנטים הארצית ועם קרן ישעי, הביא את שמחת החג, באמצעות מאות מתנדבים, אל מאות רבות של בעלי צרכים מיוחדים בישראל. אנו מודים לכל המתנדבים, השותפים והתומכים, שסייעו לנו להעניק לכל כך הרבה אנשים בישראל חוויה נהדרת של מסיבת פורים, כמו בסיפורים.  

הקליקו לכל אחד מן הסיקורים:


חיוך של ילד בהוד השרון

השתתפו וסיקרו: אילן ויכטר, אורן סעדיאן, שירלי אדלרסברג ואסתי פדר

חשבתם פעם איזה כיף זה לראות ילד מחייך, או ילדה מאושרת? כל מי שאי-פעם נתן מעצמו למען אחרים, יכול לזכור את ההרגשה המדהימה הזו. תחושה של סיפוק אדיר, שהצלחת לגרום למישהו אחר להרגיש טוב, לחייך וליהנות באמת.

האירוע המרכזי של פרויקט "שיא-פורים" לשנת 2009, אשר אורגן על ידי צוות מתנדבים בניצוחה של המתנדבת לימור הוד, התקיים בחווה החקלאית ע"ש בתי ארד בהוד השרון, למען ילדי עמותת עמיח"י - הסובלים ממוגבלויות שונות, כגון אוטיזם, תסמונת דאון ועוד. כל מי שהגיע אותו יום לחווה החלקאית, זכה לראות המון חיוכים מסתובבים להם סתם כך באוויר, תוך שהילדים נהנים עוברים מחוויה לחוויה, ממטעמים מתוקים להפעלות מרתקות שעשו חג שמח במיוחד.

התחנות וההפעלות השונות כללו מגוון עשיר ומדהים, בין היתר: הכנת תחפושות, איפור גוף מקצועי (תודה ל-ArtFactory), יצירת שרשראות ומחרוזות, באולינג, קליעת צמות ותסרוקות, קליעה למטרה; גם מי שחיפש מה לאכול, מצא מכונת פופקורן, מכונת סוכר (צמר גפן מתוק), דוכן קרפים, מפל שוקולד והמון כיבוד (חטיפים, קרמבואים, פירות אקזוטיים) - הכל תרומתן של חברות מזון וקייטרינג (עידנ'ס, עולם של טעמים, סטאר, גרנד פרי, וכן תרומה של "חבר הון אנושי"); וברקע, די ג'יי שהרקיד והקפיץ את כולם (במעגלים וברכבות), נגן אקורדיון (עיוור!) שהפליא בווירטואוזיות, ועוד הופעות והפתעות, והכל בהתנדבות מלאה. באירוע השתתפו גם ראש עיריית הוד השרון, מר חי אדיב, סגניתו וחברי מועצה נוספים, וכן מנכ"ל חברה טובה, צבי יניב.

במהלך האירוע ובסופו, חילקנו לילדים תמונות על גבי מגנטים באדיבות חברת "סוכריה", פרסים שנתרמו על ידי החנויות "צנובר", "2 " ועל ידי מחלקת תנועה ותחבורה בעיריית הוד השרון, חולצות מדליקות שנתרמו על ידי משרד עורכי הדין עמית, פולק, מטלון ושות', וכן ארטיקים על בסיס טבעי, שנתרמו וחולקו על ידי חברת פריז ארטיקים טבעיים. התמונות המדליקות, אגב, צולמו על ידי יובל שיבר המדהים (צלם מקצועי בהתנדבות...)

החוויה שלנו כמתנדבים הייתה מדהימה: הגענו מחופשים כולנו, שרנו, רקדנו ונהנינו. בעיקר נדהמנו לגלות איך חבורה של אנשים כמונו, שלא הכירו אלה את אלה קודם לכן, הפגינה כזה שיתוף פעולה, רצון ואכפתיות אדירה לעזור ולהתגייס ביחד להצלחת האירוע. סיימנו את היום עם הרגשה אדירה של כיף, על שניתנה לנו ההזדמנות לתת מעצמנו למען האחרים. אין ספק, האירוע ההתנדבותי הזה הוא קפיצת מדרגה עבורנו בעולם ההתנדבות. קשה לתאר את הסיפוק: הילדים זכו לאושר, שמחה וחוויית פורים נהדרת, כמו של כל ילד "רגיל". רק לראות את הילדים שרים ורוקדים, מתגאים בתחפושות ובפרסים או מתפנקים עם קרפ טעים או ארטיק טבעי מרענן - זה באמת שווה הכל.

כי בינינו, בסופו של דבר רק אהבה מביאה אהבה. ומי שנותן מכל הלב, גם מקבל חזרה את המתנה הגדולה ביותר: ההזדמנות לתת מעצמך למען האחר, ולדעת שבזכותך - מישהו אחר מחייך. והחיוך של הילד, או של הילדה, שווה הרבה יותר גם מאלף מילים. הוא פשוט מחמם את הלב.


תחושת נתינה אמיתית בפתח תקווה

השתתפה וסיקרה: מעיין ניסן

מסיבת "שיא פורים" בפתח תקווה התקיימה במתנ"ס רמת ורבר, שבו נפגשים פעמיים בשבוע בעלי צרכים מיוחדים בני 21 ומעלה, במסגרת של מועדון חברתי. הפעם הביאו חברי הקבוצה גם חברים ובני משפחה, וכך נוצרה, ביחד עם המתנדבים (שחלקם הגיעו עם ילדיהם!) משפחה אחת גדולה ושמחה.
התחלנו את הערב ברצף של שירי חג, מלווים בתופי יד ורעשנים, ולאחר מכן שיחקנו בינגו עם חידות חג. היה זה משחק מהנה ומשעשע, בעיקר משום שאחד מחברי המועדון ענה על כל השאלות במהירות כה רבה, שאף אחד מהנוכחים לא הספיק אפילו לחשוב על התשובה... אבל בינגו זה בינגו, וצריך גם מזל – ובסוף אחד מחברי המועדון סיים את כרטיסו וקיבל, בנוסף על מחיאות הכפיים, גם פרס של משחק לוח קבוצתי. החברים כולם הבטיחו שיצטרפו אליו למשחק בשעות המפגשים הקבוצתיים.

אחרי הפסקה קלה של שיחות אישיות וכיבוד, הגענו לחלק הטוב ביותר: מסיבת הריקודים! כולם גם יחד הצטרפו לחגיגה: מתנדבים, חברי המועדון, בני המשפחות – במעגלים, בזוגות, ברכבת או לבד. במיוחד היה מהנה לראות את חברי המועדון רוקדים ברכבת ובזוגות "יש לנו תיש", והחברים נהנו מאוד לרקוד בשורות את ריקוד המקרנה.
בסיום האירוע, אחרי החלפת משלוחי מנות, מילות סיכום ותודה – הודו חברי המועדון למתנדבים ויצאו שמחים ורוקדים מהמועדון, כשבידם משלוחי מנות, מסכות צבעוניות ובעיקר חוויית פורים מרגשת ומהנה.

תקווה, מנהלת המועדון החברתי לבעלי הצרכים המיוחדים, ציינה: "מעולם לא ראיתי את חברי המועדון כל כך שמחים ומאושרים, משתפים פעולה ורוקדים. התרגשתי מאוד לראות את ההורים של החברים, שהצטרפו למסיבה והיו כל כך גאים ומלאי סיפוק. תודה רבה לכם על ערב מהנה, פעילות מבורכת ובעיקר על תחושת הפורים האמיתית שהבאתם".

גם אנחנו המתנדבים נהנינו לשמוח ולשמח, ולחגוג את חג הפורים באווירה קסומה ומלאת סיפוק, ובעיקר בתחושה של נתינה אמיתית.   


העיר באר שבע צהלה ושמחה

השתתף וסיקר: ערן אלוש 

מסיבת "שיא פורים" בבית ספר דקלים בבאר שבע הייתה באמת מסיבה מהסיפורים. היה זה בוקר צבעוני בבית הספר דקלים, בית ספר לצעירים בגילאי 14-21 בעלי פיגור בינוני-רב בעייתי. המקום כולו היה מלא בתחפושות מדליקות ואיפור מקצועי, באדיבותן של המתנדבות ובנות השירות. לאחר שקושטו כל הילדים והילדות בבית הספר (מה שהוסיף המון צבע וחיוכים), יצאנו כולנו לנשף תחפושות בחצר בית הספר, עם שירים וריקודים ועם פרסים לתחפושות היפות מכולן. בהמשך נכנסנו לכיתות ונהנינו כולנו מפעילות של תחנות נושאות פרסים, החלפת משלוחי מנות, ריקודים במעגלים ושירה משותפת של שירי פורים בקולי קולות.

מלכי, מרכזת הפעילות מטעם בית הספר, שמחה מאוד לראות את המתנדבים שהגיעו והקדישו מזמנם לילדי בית הספר, והשתלבו בקלות כה רבה עם ילדי ומורי בית הספר: "אני מקווה מאוד שנמשיך להיפגש, ושתבואו לבקר אותנו שוב! תודה על הכל". גם המתנדבים יצאו בהרגשה מצוינת. הילה סיפרה: "נהניתי מאוד לראות את הילדים מחייכים ושרים את שירי הפורים. היה כיף – אשמח לחזור להתנדבויות בקהילה גם בהמשך".

בנימה אישית, זו מסיבת הפורים הכי מרגשת שהייתה בה עד היום. לראות את כל הילדים מחופשים ומאופרים, מברכים אותנו לשלום בכניסה לבית הספר, מתחברים במהירות למתנדבות שלנו ולבנות השירות – זה היה מדהים ומיוחד באופן שקשה לתאר במילים.


גילה בגילֹה

השתתפה וסיקרה: יפית שמואל

בחג הפורים התכנסנו חבורה קטנה של מתנדבי חברה טובה - גלית, מעיין, רחל, גילה, הילה, נדב ויפית, וקיימנו מסיבת פורים ירושלמית לאנשים בעלי צרכים מיוחדים: ממועדון 18+, מתיאטרון נשים צמי"ד וממינהל קהילתי גילה. הצטרפו אלינו גם חברים נוספים ממעון נכים איל"ן בגילה.

במסיבה, שהתקיימה במינהל הקהילתי בגילה, היה שילוב מוצלח מאוד של המתנדבים עם המוזמנים. כולנו נהנינו והתגבשנו במשחקי תיאטרון פתוח, שהועברו על ידי בנות תיאטרון צמי"ד. לאחר מכן הגיע עדיאל ממתופפי "עדי עד", שהפעיל בהתנדבות את כל המשתתפים במעגל מתופפים, והפיח במקום את רוח החג בהמון אנרגיה והתלהבות. בהמשך הוציא עדיאל שופר, תקע בו - וכולנו הבענו את משאלות ליבנו.

האירוע המשיך עם מופע להטוטים מדהים (בהתנדבות) של טובי ואחיו, ולאחר מכן הפעלות בתחנות שונות: באולינג, קליעה למטרה, יצירת מסכות ועוד. סיימנו את הערב בריקודים, שירים וחלוקה של משלוח מנות. כל המשתתפים נהנו בלי סוף ממסיבת שיא-פורים המושקעת, והביעו המון אהבה כלפי המתנדבים: חיבקו אותנו, אמרו הרבה תודות וסיפרו לנו כמה המסיבה הייתה נהדרת עבורם. בשיחה בינינו המתנדבים, כולם ציינו כמה נהנו, כמה הפעילות עשתה להם טוב, ואף הביעו רצון להגיע שוב להתנדב במתנ"ס הקהילתי בגילה.

טלי חסידים, רכזת תיאטרון צמי"ד, ציינה גם היא: "כולם היו ממש בשמיים. הייתה זו המסיבה הכי יפה שיצא לי לראות. היה כל כך כיף, וקיבלנו כל כך הרבה. תודה רבה!"

אנו מודים למתנ"ס הקהילתי בגילה על האדיבות ועל תרומתם הגדולה (בציוד, בקישוטים במשלוחי מנות ובשיתוף פעולה) להצלחת האירוע.

 


חג שמח במיוחד בכפר ורדים

השתתף וסיקר: גונן קרן

מסיבת "שיא-פורים" בכפר ורדים התקיימה בהוסטל "בית בחורש", שבו גרים צעירים מעל גיל 18, הסובלים מפיגור שכלי ברמה קלה עד בינונית.

המתנדבים הנפלאים ארגנו והפעילו מסיבת פורים לדיירים, שכללה יריד עשיר, עם תחנות ספורטיביות, תחנות יצירה, דוכן איפור וצלמת מקצועית – הכל בהתנדבות כמובן.

 

לאחר היריד נערך חידון פורים היתולי, ואז הגיעה ההפתעה הגדולה: הופעה של רקדנית בטן, שהלהיבה את החברים והביאה הרבה אושר לכולנו. המתנדבים והדיירים סיימו את החגיגה במסיבת דיסקו פורימית משגעת באווירה מדהימה. דיירי ההוסטל ואף צוות העובדים נהנו מאוד והודו לכל המתנדבים המקסימים על האירוע המוצלח.

אך נראה שהאירוע עשה טוב לנו המתנדבים, לא פחות מאשר לדיירי ההוסטל. בסיום האירוע הרגשנו כולנו את נחת הרוח והסיפוק הגדול של ההתנדבות: אין כיף גדול יותר מאשר לתת מעצמך. אכן, כיף להיפגש יחד אנשים טובים ולעשות טוב ביחד.


שעתיים של מנוחה להורים ברעננה

השתתפה וסיקרה: מיכל שוקרון

מסיבת "שיא פורים" בפארק חברים ברעננה אורגנה על ידי מחלקת הנוער ברעננה וארגון איזי שפירא, לטובת ילדים בעלי צרכים מיוחדים מכל הארץ: ממודיעין, מראשון לציון, מנתניה ועוד ועוד. עשרות מתנדבים הגיעו תודות לרכזת גרעין רעננה של חברה טובה, מעיין מאור - וביניהם גם קבוצה של עורכי דין צעירים, עובדים של חברת idigital, וגם – ההורים של מעיין. המתנדבים הגיעו מחופשים כמיטב המסורת - קאובוי, אלה יוונית, ליצנים ועוד – ועזרו לאפר ולמרוח נצנצים על מי שלא היה מספיק צבעוני... כולם נלהבו לתת ולתרום מעצמם למען האחר. המתנדבים ליווי את הילדים לתחנות השונות, נתנו להם תשומת לב, שיחקו איתם וצחקו איתם.

עידית ממחלקת הנוער ברעננה דאגה להפקה – מערכת הגברה עם מוסיקה משמחת, מכונות סוכר ופופקורן ועוד; ובני הנוער מתיכון "אוסטרובסקי" הפעילו תחנות של באולינג, הליכה על קביים, גלגיליות מיוחדות, איפור וקעקועים, יצירה, פרפרים, רעשנים ועוד ועוד... בהמשך הפעילות הייתה מסיבת תחפושות גדולה ונושאת פרסים בהנחיה של ליצניות רפואיות מקסימות.

הילדים מאוד נהנו מהמוסיקה ומהשירים, מחאו כפיים ושמחו. אפרת בריט, מתנדבת מחברת idigital, התרגשה במיוחד לראות את הורי הילדים: הורים כל כך מלאי תקווה ואהבה לילדים. זו הייתה זכות גדולה בשבילי לתת להורים האלה הזדמנות לשבת על ספסל, רגל על רגל, כשאנחנו נותנים את תשומת הלב לילדים המקסימים.

גם עבורי הייתה זו פעילות מרגשת. הייתי מחופשת לליצנית, וכל פעם הופתעתי מחדש לראות כמה הילדים מתלהבים לראות אותי. כולם רצו להצטלם ולשחק איתי! ניצלתי את ה, וניגשתי לכל ילד וילדה – ניסיתי להתחבר לכל אחד מהם בצורה שונה. והם – פשוט לקחו לי את היד והובילו אותי לאן שרצו. חלק רצו שאעלה איתם על מתקנים ונדנדות, חלק רצו שאבוא איתם לדוכני היצירה. הכי התרגשתי לראות את אחד הילדים במסיבת התחפושות, שמרוב שמחה והתלהבות פשוט קם מכיסא הגלגלים שלו ומחא כפיים.


ברק בעיניים ביבנה

השתתפה וסיקרה: אורלי לבנון

מסיבת "שיא פורים" ביבנה נערכה בשיתוף עם עמותת "כנפיים של קרמבו", שהיא תנועת נוער לילדים עם צרכים מיוחדים. רוב המתנדבים שהגיעו היו סטודנטים מאזור רחובות והשפלה, חבר'ה עם רצון טוב שבאו לתרום מזמנם לילדי "כנפיים של קרמבו", להפעיל אותם ולעשות איתם שמח לכבוד החג.

המתנדבים והילדים נהנו ביחד מתחנות של משחקים ויצירה במשך כשעה, ולאחר מכן הגיעה ליצנית שהפעילה את כולם בשירה ובריקודים, עם כל השירים שהילדים הכי אוהבים. הילדים אף זכו, כל אחד בתורו, לשיר לבד מוכל כולם.

סיוון, מדריכה בסניף יבנה של תנועת הנוער המיוחדת, סיפרה: "הילדים שמחו מאוד לצאת מהשגרה, הם נפתחו, רקדו והשתוללו. היה ערב מעולה". גם אנו המתנדבים חשנו כמה הילדים שיתפו פעולה והיו חברותיים. במיוחד היה מרגש לראות כמה הנאה הסבה להם הפעילות: אצל רבים מהם היה ממש ברק בעיניים. הייתה מסיבה מצוינת. נהנינו לשחק, לשיר ולרקוד. אך בעיקר, נהנינו לתרום.


משמעות חדשה לחג בחיפה

השתתפה וסיקרה: ים שהרבני

"כי במקום שזרעתי בו עצב- גדל לו חיוך..."

פורים הוא מבחינתי חג מוזר.
זה יום שבו אתה יכול להיות כל דמות שבא לך. כאילו אתה מצהיר ביום הזה, שלא טוב לך עם מי שאתה, ואתה בוחר מרצונך להתחזות לזמן-מה לדמות מצחיקה כלשהי, מוכרת או מקורית.

באמת חג מוזר. אבל בשנה שעברה, כשניהלתי ברמה הארצית את פרויקט "שיא פורים" של חברה טובה, קיבלתי משמעות חדשה לחג הזה: משמעות של נתינה. של אהבה. קיבלתי הגדרות חדשות לדברים, קיבלתי פרופורציות וקיבלתי תשובות להרבה שאלות.

השנה, כשאני רגל אחת בצבא ורגל שנייה עסוקה ב"סידורי" החיים שלי, מצאתי לעצמי את הרגל השלישית, הרגל שצצה בכל פעם ששתי האחרות עסוקות בדברים אחרים: רגל ההתנדבות והאהבה.

מצד אחד זה היה מוזר, כי השנה הייתה לי "רק" מסיבה אחת על הראש (ולא 13), עם חניכי אקי"ם בבית חנה שבחיפה. אבל מצד שני זה היה אינטימי, והשנה כבר פחות היססתי, ידעתי בדיוק מה אני עושה, ובמיוחד שמחתי ונדהמתי לראות איך החניכים זכרו אותנו מהשנה הקודמת. חוויות אמיתיות נחרטות בזיכרון – זה אומר שבשנה שעברה הצלחנו הרבה מעבר למה שחשבתי. זה כבר הקפיץ את המסיבה הנוכחית למקום טוב יותר.

במסיבה היו למעלה מ-40 מתנדבים, רבים מהם מ"שבט לוטם" של הצופים, שעזרו לנו להעצים ביחד את החוויה מרגע לרגע. היו קישוטים יפהפיים הייתה מוזיקה מצוינת שגרמה לנו לחייך, היו ריקודים נפלאים שהקפיצו אותנו ממקום למקום, ובין תחנה לתחנה חילקנו פרסים, חיבוקים וחיוכים. המסיבה הייתה נהדרת, וזאת תודות לכל מי שעזר לארגן, לכל מי שנכח באירוע ולכל מי שהעצים את החוויה.

החוויה שלי, חוויית הפורים שלי, השתנתה. היום אני חושבת: איך אני יכולה לחגוג טוב יותר את החג? ובעצם, אולי כדאי גם סתם כך לעצור ולחשוב: איך אפשר לחגוג טוב יותר את היומיום? ואולי זה נדוש לשאול את עצמך, אבל "מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו...?"

אם קשה לכם להיזכר, היכנסו לסל הפעילויות באתר ותרעננו את זכרונכם במעשה טוב למישהו שמגיע לו...


 

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. 
נשמע מקסים! כל הכבוד :-)
נוגה (15/03/2009 00:37:58)
2. אורלי (16/03/2009 12:59:38)
3. עדי (16/03/2009 20:55:51)
4. שלומי (17/03/2009 15:17:13)
5. חוה (21/03/2009 11:07:31)
6. חוה (21/03/2009 18:13:50)
7. לימור הוד (24/03/2009 09:10:56)
8. רונית (24/03/2009 09:52:39)
9. יובל (24/03/2009 14:10:34)
10. שירלי (24/03/2009 17:14:02)
11. יפית שמואל (24/03/2009 18:21:03)
12. בת אל (25/03/2009 09:27:53)
13. טל (25/03/2009 14:00:01)
14. חוה (29/03/2009 21:27:16)
15. 
אנחנו לא עמותה - אנחנו תנועת נוער .
עדן - פעילה בסניף יבנה . (21/10/2011 01:18:47)
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות