דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

מדורת השבט 2009

 

 

לפניכם טעימה מתוך מבצע ההתנדבות הענק:

 


ילדים מחייכים בקרית ים

השתתפה וסיקרה: מאיה וקסלר

ילדי מועדונית "ילדים מחייכים" בקרית ים, בגילאי 9-4, התרגשו וציפו לל"ג בעומר זמן רב לפני מועד הדלקת המדורה. הילדים ומתנדבי חברה טובה נפגשו באחד הימים ויצאו לחורשה הממוקמת ליד המועדונית, על מנת לאסוף קרשים למדורה, כשהם מתחלקים לשתי קבוצות המתחרות ביניהן מי אוסף הכי הרבה קרשים. "את צעקות ההתרגשות וההתלהבות של הילדים שמעה כל השכונה", סיפרו המתנדבים.עוד קסם למדורה

בערב ל"ג בעומר, נפגשנו בקרית ביאליק, ורצינו ללמד את הילדים איך מדליקים מדורה. הגיע אחד המתנדבים ופרק את הקרשים מהטנדר, כל ילד לקח קרש קטן ועטף אותו בנייר, זרקנו קוביות בערה בין הקרשים, ניסינו להדליק, אבל - אוי! זה לא עובד, המדורה לא נדלקת! אחד הילדים הקטנים חשב על פתרון, הניח ענף עם עלים על הקרשים ו-פוף! תוך כמה רגעים הייתה לנו מדורה ענקית ויפה. כולנו ביחד התלהבנו, מחאנו כפיים, חיבקנו ושיבחנו את הילד שהדליק את המדורה. כל הילדים הרגישו גאווה גדלוה, שהם הצליחו להבעיר את המדורה".

מאוחר יותר חילקו המתנדבים לילדים כדורי שוקולד וכיבוד שנתרם על ידי 'מעגל נשים' קריות והפעילו את הילדים בשלל משחקים היתוליים. "שיחקנו 'ארנבת לבנה, ארנבת שחורה', פינוקיו, דג מלוח ועוד המון משחקים. אני חושבת שבעיקר הילדים נהנו לראות את המבוגרים רצים", סיפרה מיכל שוקרון, מנהלת התוככניות של חברה טובה, "אבל ההפעלה המיוחדת ביותר הייתה ללא ספק הריקודים...  היו שם ריקודים מאתיופיה, ריקודים מזרחיים ועוד מגוון של סגנונות ריקוד".

ברגע מסוים, כאשר החלו להיגמר הקרשים במדורתנו הקטנה, באה קבוצה של ילדים מקסימים ממדורה שכנה, והוסיפה לנו קרשים מהמאגר שלהם.

צביה, מנהלת עמותת "ילדים מחייכים", ציינה לשבח את המדורה שארגנו פעילי חברה טובה, וציינה כי "זו הפעם הראשונה שיש לילדים פעילות משותפת בל"ג בעומר, בהחלט הצבתם סטנדרטים גבוהים, העברתם להם פעילויות כיפיות, ארגנתם לילדים חוויה מדהימה ומדליקה, והילדים זכו בחוויה גדולה מאוד. תודה לחברה טובה שנתנה לנו הזדמנות עוד פעם להכיר את החברה הטובה בישראל, תודה רבה למאיה, ללימור, למיכל ולמי שאירגן את זה. הייתם על הכיפאק!"

 

הילדים נהנו מכל הפעילויות, ונוצר קשר חם בינינו המתנדבים לבין הילדים. עבורי, כמרכזת המדורה, זו הייתה חוויה מאוד מגבשת עם תוצאות נהדרות. קיבלתי גמול ענקי: השמחה של הילדים הייתה שווה את כל המאמץ שהשקעתי. זו חוויה שתישאר חקוקה בליבי לתמיד. וכשחזרנו באוטובוס הביתה, ניגש אליי אחד הילדים, נשק לי ואמר: 'תודה, היה כיף!'"


ערב מושלם בבת ים

השתתף וסיקר: גולן נהרי

בחולות שמאחורי מגרש כדורסל בבת ים, התייצבנו ארבעה מתנדבים כבר בשעה 15:00, כדי לתפוס מקום: רון, כרמית ואני - מתנדבים בעמותת צ.ב.ע (צעירים בונים עתיד), ואלינו הצטרף גם שני, שהתנדב בצ.ב.ע בעבר. מאוחר יותר הצטרפו אלינו מתנדבים נוספים, שהגיעו באמצעות חברה טובה, ומתנדבים מעיתון "גלובס".

ילדי בית הנוער של בת ים (בני העדה האתיופית) הגיעו עם המדריכים בסביבות 17:30. היו אלה ילדים מקסימים וסקרנים, שהתחברו אלינו במהירות ובקלות. במסגרת ההיכרות, שיחקנו משחקים בקבוצות מעורבות: כדורסל, משיכת חבל, ומשחקים כיפים נוספים.

אחרי שנהנינו מהמשחקים, הדלקנו את המדורה ולצידה גם שני טאבונים שהביאו המתנדבים. הכנו פיתות עם חומוס ופיתות עם שוקולד, חילקנו ממתקים ומתנות, ולאחר מכן בילינו שעה ארוכה בשירה ותיפוף משותפים לצלילי דרבוקות שהבאנו.

בסופו של ערב כיפי ומהנה ביותר, ארגנו הסעות שהחזירו את הילדים הביתה. בנסיעה, סיפרו הילדים כמה הם נהנו. ואני השבתי, שגם אני מאוד נהניתי, ומבחינתי שיהיו עוד המון ימים כאלה. בעיקר, הרגשתי צורך להודות לילדים, שגרמו לי להרגיש כל כך כיף. לא היה ולו רגע אחד של מריבה או מצב רוח לא טוב. הכל היה פשוט מעולה.

האחראית על הדרכת הילדים בבית הנוער בבת ים התרגשה מאוד, וכתבה לנו: "עשיתם פה ערב מושלם לילדים... אלה ילדים שאין להם חברים, ואם האירוע לא היה מתקיים, לא היה להם היכן להיות או עם מי להיות, ובטח היו מסתובבים ברחובות... אפילו העובדה שהסעתם אותם ברכב פרטי - אתם לא מבינים מה זה עשה להם. אין להם את זה. הם מעולם לא חוו את זה. השארתם להם היום חוויה ואושר שלא ניתן לתאר במילים..."

 להתראות בפעם הבאה! 


מקום ושייכות ביפו

השתתף וסיקר: יובל רוזן

כשהגיעו המתנדבים מחברת "אמרל" ומחברה טובה ליפו, על מנת להקים מדורה לילדי העיר, היה זה שיאו של תהליך שארך מספר שבועות: אספנו עצים, גייסנו תרומות (כיבוד, פרסים ואפילו חומרי יצירה), ותכננו ערב מהנה של משחקים, הפעלות, תחנות ותחרויות היתוליות.תחנות ותחרויות

ילדי בית הנוער של יפו שמחו ונהנו מהמגוון העשיר של הפעילויות: קליעה למטרה, מציאת סוכריות בקמח, משחק באולינג, משיכת חבל, מרוצי שקים ושליחים ועוד. הפעילות, החום ותחושת ה"ביחד" נמשכו והתעצמו לאורה של המדורה, עם ממתקים, תפוחי אדמה, מרשמלו ועוד.

יובל גיאת, אחד המתנדבים שנכחו במקום, נפעם מהאירוע: "בעיניי היה מדהים וחשוב מאין כמוהו. הידיעה שהילדים הקטנים והשובבים האלה מוצאים מקום ושייכות, שיש מי שחושב ואכפת לו מכך שיוכלו לחגוג עם החברים שלהם את ל"ג בעומר במקום להסתובב ברחובות, שווה כל מאמץ שישנו".

גם צוות המועדונית ביפו לא נותר אדיש, ולאחר הפעילות קיבלתי מהצוות הבעת תודה שריגשה אותי מאוד: "רצינו להודות לך ולמתנדבים על ערב מדהים ומלא נתינה", כתבו חברי הצוות, "אלמלא הערב שארגנתם אתמול, הילדים שהגעיו למדורה היו יושבים עצובים בבית, כי לא היה להם עם מי לעשות מדורה. הם נהנו והתרגשו ולא הפסיקו להגיד כמה האחרים הפסידו שלא באו. ערב זה יהיה חרוט אצלם! ממש תודה מכל הלב!!! אתה לא מבין כמה זה היה משמעותי לנו ולילדים! ושוב, תודה!!!!!!!!!!" 


אווירה של ביחד בכפר סבא

השתתפו וסיקרו: קרן וייס וחגית אקשטיין (צילום: טל אלפנדרי)

מי שהגיע למדורת השבט בכפר סבא, לא יכול היה לזהות מי בא לעשות שמח עם מי: חניכי פנימיית "עלומים" בכפר סבא, בגילאי 13-15, נפגשו עם תלמידי כיתה י', חברי גרעין "גלעד" של תנועת בני עקיבא, לערב שכולו קסם נעורים. אווירת נעורים

"המפגש בין שתי הקבוצות היה מדהים, מפגש בגובה העיניים. יכולנו לראות עשרות צעירים שפשוט נהנים לשחק ולהיות ביחד", סיפרה חגית אקשטיין, רכזת הפעילות מטעם חברה טובה בכפר סבא. "לא היה כאן מישהו אחד שבא לעשות 'בשביל' מישהו אחר. לא היה מישהו שרצה לקחת בעלות. לא היה מישהו שרצה להפריע או להרוס. פשוט הייתה כאן אווירה של ביחד".

האירוע כלל, מעבר למשחקים והדלקת מדורה משותפת, גם תכנים מעשירים ומעניינים. הצעירים נפגשו עם המחנך אמיר פרלמן, בשיחת ל"ג בעומר על המשמעות של חברות, של גבורה, של עזרה הדדית. הילדים הקשיבו בקשב רב, והמדריכים מהפנימייה עמדו נפעמים: "אני עדיין לא מאמין איך בשלב כזה של הערב הילדים הצליחו לשמור על רמת ריכוז כל כך גבוהה. לא ראיתי כזה דבר", סיפר אחד מהם.

בתוך כל השמחה, הנגינה והשירים (עם תקליטן והגברה), הגיע גם אומן אורח, מאיר אטדג'י, שהיפנט את כולנו במופע להטוטים מרהיב (ראיתם פעם מישהו מרים ארבעה כסאות עם הפה בלבד?). כולם עברו להתכבד מכל טוב, הודות לתרומות נהדרות שהותרמו על ידי המתנדבים (ותודה לשירז!), וגם כאן שיתפו כולם פעולה והכינו את המאכלים ביחד.

את האוכל שנשאר, תרמנו לעמותת "משולחן לשולחן". כולנו נהנינו ויצאנו בהרגשה נהדרת, של רצון להמשיך ולעשות טוב. מדהים לגלות איך מעשה קטן יכול לחולל שינוי גדול!


עושים טוב לאחרים בפתח תקווה

השתתפה וסיקרה: אסתי פדר

אירוע מדורת השבט בפתח תקווה נערך באזור התעשייה, מול בית הנוער "קדימה". מתנדבי חברה טובה הקימו שתי מדורות, עבור שתי קבוצות גיל שונות: מדורה אחת לכיתות א-ה, ומדורה נוספת לכיתות ו-ח. החניכים, רובם ילדי עולים מאתיופיה, התלהבו מאוד מהאירוע ומהאפשרות "לשבור שגרה".  

בחלקו הראשון של ערב מוצלח מאוד, ערכו מתנדבי חברה טובה הפעלות חברתיות. ביחד עם הילדים, שיחקנו משחקים, אכלנו פיתות מהטאבון עם ממרחים, חילקנו פרסים והתכבדנו בכיבוד מגוון. בסוף ההפעלות, קיבלו הילדים צ'ופרים קטנים שהביאו איתם המתנדבים וגם מרשמלו.

ההנאה סביב המדורה הייתה גדולה, והשתתפותם של המתנדבים הייתה משמעותית ותרמה למדורה מהנה, מאורגנת ושלווה. במדורת הבוגרים נכח גם דורון, אמן אורח שניגן בגיטרה ותופים. היה שמח, וילדים רבים מהשכונה הגיעו, הצטרפו והתקהלו סביב המדורה.כשהגיעה השעה לכבות את המדורה של הילדים הקטנים, הם ביקשו להישאר ולהמשיך לחגוג עם הבוגרים במדורה של הגדולים...אירוע שובר שגרה

אסתי פדר, שריכזה את מדורת השבט בפתח תקווה, הודתה לכל המתנדבים שעזרו בהקמה ובתפעול של האירוע: "היה מוצלח ביותר! אתם אנשים מקסימים, ועליכם נכתב השיר "אנשים טובים באמצע הדרך"... הילדים כל כך נהנו. הייתה אוירה מדהימה, וכל זה לא היה יכול להיות אם לא הייתה לנו את עזרתכם".

דורון, שניגן בהתנדבות במדורה, הודה על ההזדמנות שניתנה לו לתת לאחרים: "נהניתי מכל רגע אתכם, ובמיוחד מההתלהבות של הילדים מהמוסיקה" סיפר דורון, "היה כיף לראות כל כך הרבה אנשים שמוכנים לתת והתמורה היחידה היא ההרגשה לעשות טוב לאחרים".


טעם של עוד בקרית שמונה

השתתף וסיקר: דרור גביש

מדורת השבט בקרית שמונה, לילדי מועדונית בית קדימה, החלה בסימן של משחקי היכרות ומשימות מהנות הקשורות לחג. בני נוער מתנדבים מקבוצת המתנדבים של "הפוך על הפוך" יצרו הפעלות מקסימות שהלהיבו את הילדים. אחת המתנדבות הביאה קשתות וחיצים, מעשה ידי אביה, וכך קלעו הילדים למטרות שצוירו על ידי מתנדבות.

הפעלות מלהיבות במיוחד
אחרי המשחקים עברנו כולנו למדורה, שרנו שירים לצלילי גיטרה, הכנו תפוחי אדמה, נקניקיות ומרשמלו, וקינחנו בסיפורי צ'יזבטים מסביב למדורה.


הילדים והמתנדבים כאחד נהנו מאוד בפעילות, ונוצר ביניהם קשר חם. המתנדבים התמלאו בסיפוק וגאווה שיצרו טעם של עוד. רבים מהם הביעו רצון לחזור להיפגש עם הילדים ולהעביר להם פעילויות נוספות. שקד, אחת המתנדבות, אמרה למנהלת בית קדימה: "מעכשיו, כל פעם שאתה רוצה פעילות לילדים, תקראי לנו!"


תחרות קריוקי ברחובות

השתתפה וסיקרה: מורןמדורת ענק בשכונת משה, רחובות

בשכונת קרית משה ברחובות התארגנה לה מדורת ענק, אותה ארגנו לא פחות מ-26 מתנדבים מארגונים שונים, ובהם מתנדבי עלם, שליחים מחו"ל במסגרת "יהודה הצעיר" ומתנדבי חברה טובה.

העבודה האינטנסיבית של המתנדבים, באיסוף הקרשים, בהכנת הכיבוד ובהקמת המדורה השתלמה לגמרי. הילדים והמתנדבים שמחו ביחד ונהנו ממשחקים, הפעלות ותחרויות שונות ומגוונות.  

שיא הערב היה בתחרות קריוקי שערכו המתנדבים. הילדים התלהבו וכולם רצו להשתתף. ילדים ומתנדבים שרו ביחד, וכל הקהל הגדול הצטרף אליהם. הייתה זו תחרות נהדרת, שבה איבדנו את קולנו, אך ניצחנו בה כולנו.  


גיבורים קטנים בבאר שבע

השתתפה וסיקרה: דליה בלזר 

מדורת השבט בבאר שבע הפגישה קבוצה של מתנדבי חברה טובה עם ילדי מועדונית של שכונה ג' בבאר שבע. הילדים, מגיל שנתיים ועד גיל עשר, מתאפיינים כולם ברקע סוציואקונומי קשה וחיים במציאות לא פשוטה כלל. סדנת פיתות על טאבון

בהפנינג הצנוע שלנו, ניסינו פשוט לעשות להם ערב מסקרן, מעניין ובעיקר מהנה. תחילה, הפעילו המתנדבים סדנת בישול עם הילדים: החל מרידוד הבצק לפיתות, הכנת מדורה, בישול הפיתות על טבון, אכילת הפיתות עם הרבה ממרח שוקולד, לבנה וזעתר (היו גם כאלה שגילו את טעמו של ממרח שוקו-זעתר!), הלאה בתפוחי אדמה בגחלים ולקינוח, כמובן, מרשמלו על האש!

במקביל לפעילויות הבישול זכו הילדים להפעלה מיוחדת: ציורי פנים וגוף בהשראת החג! הילדים הפכו לגיבורים עם להבות על הפנים וחץ וקשת על היד, והיו גם כאלה שפשוט רצו להיות חתולים ונסיכות. המתנדבים והילדים שיחקו במשחקים שונים ומגוונים במשך שלוש שעות של כיף גדול. כולנו שרנו, נהנינו ובילינו יחדיו.

הילדים שיתפו פעולה בצורה מדהימה, הסתקרנו מחוויית הבישול והתלהבו מתשומת הלב הרבה שהעניקו להם המתנדבים. פעילות כזו לא הייתה מוכרת להם ובהחלט לא מובנת מאליה עבורם, וזה בדיוק מה שעשה את הערב הזה למהנה ומיוחד כל כך עבור כולנו, מתנדבים וילדים כאחד.


תודה רבה לכל המתנדבים והנהדרים והרכזים המעולים של פרויקט מדורת השבט: לימור הוד, שריכזה את הפרויקט ברמה הארצית; שירה רם וגבריאל ברונשטיין שריכזו את המדורה בחיפה; חגית אקשטיין שריכזה את הפעילות בכפר סבא; דליה בלזר והחניכים בבאר שבע; דרור גביש מקרית שמונה; יובל רוזן ועובדי חברת אמרל שריכזו 3 מדורות: בתל אביב, ביפו ובבת ים; מאיה וקסלר שהרימה מדורה בקרית ים; רעות יערי שריכזה את המדורה בערד; ללי מאור בלוד; יערית שריכזה את המדורה ברחובות; ;אסתי פדר מפתח תקווה; דב שכטר ויובל שיבר - שהתלוו למדורות וצילמו אותן; שחר צדוק על יחסי הציבור; גונן קרן שסייע בפרסום הפרויקט ובגיוס מתנדבים; וטלי תירוש על ערכת הפרויקט. 

 

 

,

 

 

 

 

 

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. איציק פולק (8/06/2009 00:14:17)
2. מיטל (29/07/2009 01:47:48)
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות