דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

סיקור פרויקט סוכות

חג שמח ברחבי הארץ:
 
                                                                                                                  
                                                                                                                                         קודם קישוטים ואז משתוללים    
חג סוכות בבאר שבע | ערן אלוש       
 
אל מרכז הקליטה בבאר שבע הגענו קבוצה של מתנדבים עם רצון עז לתרום ולעזור. התכנסנו רבע שעה לפני תחילת האירוע כדי לעבור תדריך, הסבר על המקום ועל חשיבות הפעילות. חלקנו בעלי ניסיון ומוכרים זה לזה מפעילויות קודמות.
 
כשהגיעו הילדים, התחלנו במשחקי היכרות, בדגש על שירים לסוכות שהם מכירים והכנת קישוטים לסוכה, שאותה הקמנו מבעוד מועד מוקדם בבוקר, בשיתוף מלא עם העולים המבוגרים במרכז קליטה. שמענו סיפורים על העלייה ועל הכמיהה שלהם לחגוג בארץ ישראל את החגים של תשרי. 
 
האירוע היה שיתוף פעולה נהדר בין המתנדבים, ואילו הילדים הרגישו חופשי לשאול ולהכיר אנשים חדשים במרכז הקליטה. לקראת סוף המפגש הילדים העלו בפניניו מחזה בנושא חג הסוכות ואף הזמינו אותנו לשבת עימם בסוכה בהמשך החג.
 
 
 
חג סוכות במבשרת ציון | עדי שטרנברג
 
במרכז הקליטה במבשרת ציון נפגשנו קבוצה של מתנדבים ישראלים עם קבוצת אוסטרלים מארגון IBC למטרה משותפת של הקמת סוכה חגיגית ודוכני הפעלה לכבוד חג הסוכות. בפעילות במרכז הקליטה של מבשרת ציון, שהתקיימה רגע לפני החג (30 לספטמבר) ובה נטלו חלק כ-40 מתנדבים, הוקמו כ-10 דוכני הפעלה על שטח גדול, ביניהם הקמת סוכה, צביעת גבס, באולינג, ציור על פנים, "מחט בעקימת שחט" ועוד.
 
כעבור שעה קלה הגיעו הילדים, והמסיבה החלה. הילדים התחלו לקבוצות והחלו ליהנות, לרצוץ ולהתרוצץ בין התחנות השונות. כל ילד יצא עם שלל רב של פרסים, יצירות ומתנות. ככל שעבר הזמן, כמות הילדים רק הלכה וגדלה. מנהל המקום שמח מאוד על היוזמה המתבצעת כבר שנה שניה במקום. האווירה הייתה חגיגית במיוחד, נעימה ורוויה בעשייה מהנה, שתרמה לאווירת החג הנכנס, לגיבוש בין הילדים הרבים ולהיווצרות קשרי חברויות ביניהם.
 
אורי, שהיה אחראי על פעילות החג במרכז הקליטה, שמח על הידיים התומכות ועל המתנדבים הרבים שהגיעו, וסיכם כי מבחינתו היה טוב מאד והוא מצפה כבר לפעילות הבאה. כמו כן, ראש IBC, שעובד עם חברה טובה כבר זמן מה, אמר כי הם ישמחו להמשיך וליטול חלק בפעילויות החברה כי לדעתו זו פעילות חשובה ומבורכת. הוא הרגיש כי הייתה פעילות טובה הן למתנדבים, שנהנו מן החויה, והן לילדים שזכו ליחס חם ואוהב.
 
בסיום הפעילות עזרו הילדים לסדר ולארגן את המקום, למרות שלא היו חייבים לעשות זאת. כנראה שזה היה גם בזכות האווירה, שהייתה כיפית וחמה והילדים הרגישו חופשי ושיתפו פעולה. לסיום רוכזו כל המתנדבים והילדים שלא רצו ללכת ועוד התרוצצו מסביב, והשתעשעו עד 19:00 בערב. בערב יצאנו מהמקום שמחים ומרוצים,לא לפני שנפרדנו מהילדים. אחד מהם אפילו שאל אם הוא יכול לבוא איתנו! ענינו לו, שפשוט נבוא לבקר בקרוב, בפעילות הבאה. 
 
 
חג סוכות בבני ברק | יפעת סלמן
                                                                                                        גוזרים ומדביקים עם הילדים
בתחילת חודש אוקטובר התקבצו כ-40 ילדים, צעירים ומבוגרים שהחליטו לתרום לאווירת החג ובאו לתת יד בבניית סוכה ולקשטה. המרכז הקהילתי של היישוב שינס מותניו והחל להקים את הסוכה לכבוד העולים החדשים ובשיתופם ונחלק לבונים - מי שהרכיב והתקין את מבנה הסוכה, ולמקשטים - שהתיישבו סביב שולחנות והכינו קישוטי צמידים, שרשראות ורימונים צבעוניים. ההתלהבות והנכונות לעזור הורגשה בזכות שיתוף הפעולה הפורה, יכולת ההתארגנות הספונטנית בין הנוכחים והרצון האמיתי לעזור ולתרום לכבוד העולים החדשים מאתיופיה.  
                                                   
                                                
ורה, רכזת קליטת עלייה מטעם עיריית תל אביב-יפו ועובדת קהילתית של האזור לאוכלוסייה האתיופית, הסבירה כי "זאת השנה הראשונה שאנחנו עושים פעילות כזאת וכמו שאפשר לראות, זאת התארגנות מאוד יפה של מתנדבים. ישנן כ-50 משפחות וכמעט כל הילדים שגרים בשכונה צפויים להגיע ולהתארח בסוכה במהלך החג. העולים שגרים באזור נמצאים בישראל רק 4-3 שנים וההורים בקושי מדברים עברית, למרות שהילדים נקלטו מאוד יפה ואנחנו מנסים לעזור". מצד הילדים, שלקחו חלק בפעילות ההתנדבותית, הורגשה הנאה ושמחה גדולה (למרות שהביעו חשש מפני ילדים אחרים שיבואו ויהרסו את הסוכה שבנו).
 
סוכות בבני ברקדפנה, אחת ממתנדבות חברה טובה, מקווה להיות חלק מהקהילה וחושבת שיש מקום לתיקון חברתי, ועל כן, הביאה איתה את ילדיה, ללמדם כיצד תורמים וגם נהנים.  
אין ספק שהמסר החברתי - מציאת זמן פנוי מהשגרה הסוחפת למען מעשים טובים לזולת והעזרה לאוכלוסייה - מהווה בסיס לשיתוף פעולה פרה, פרגון וקליטת עלייה.
 
 
 
 
 
חג סוכות באילת | נורית וסר                                                                     ימים של אושפיזין באילת
 
פרויקט סוכה טובה באילת החל במפגש של רכזת הפרויקט באילת, נורית וסר, עם מנהלת מתנ"ס בית רובין ורכזת העולים ההחדשים מרינה. באילת זהו פרויקט חדש ולא מוכר. המשתתפים במפגש קיבלו הסבר מהי חברה טובה ומה המטרה בהקמת הסוכה ומי צריך להשתתף בהקמתה. הקמת הסוכה התחלקה לשניים: בחלק הראשון הגיעו עובדי העירייה למתנס בית רובין עם קרשים יתדות ויריעות ירוקות והחלו בהקמת הסוכה הגדולה שתכיל בתוכה 30 איש. היתה התלהבות, בדיחות וצחוקים ותוך זמן קצר הסוכה עמדה לתפארת. בחדר השני במתנ"ס התרכזו עולים חדשים מרוסיה להכנת קישוטים לסוכה בהדרכת נורית וסר, מדריכה לאמנות באילת. ההתלהבות של העולים היתה רבה בזכות השתתפותם בקישוטי הסוכה. הם היו עולים חדשים הלומדים את השפה העברית והם עדיין לא שולטים בשפה.
 
בסיום הכנת הקישוטים יצאנו החוצה לסוכה והעולים הגברים הגבוהים תלו את הפנסים והיונים והנשים את הקישוטים הנמוכים. השמחה והשפה הרוסית שלטו בשטח. נורית היא רכזת מועדון העיוורים באילת והיא החליטה לשתף גם אותם בפרויקט. בהדרכתה הכינו העיוורים ספירלות ארוכות ומקושטות מגיזרי נייר עיתון ומבקבוקי פלסטיק, וכשהגיע מועד תליית הקישוטים, עמרם וכמה עיוורים נוספים תלו את הקישוטים בסוכה יחד עם העולים החדשים. מתנ"ס בית רובין, בהנהלת מיכל עוזיאל, לקחו את האירגון והתכנים והכיבודים לסוכה ובכל יום אורגן משהו אחר.
 
 
ביום הראשון היה מפגש של עולים חדשים דרום אמריקאים עם הרכז שלהם, שהסביר להם בספרדית על מהות חג הסוכות, ואילו נורית, רכזת הפרויקט באילת, סיפרה להם בעברית (עם תרגום לספרדית) על חברה טובה ועל הסוכה הטובה. היו מחיאות כפיים ושמחה עד לב שמיים והיו צילומים וברכות וגם שירי סוכות. ביום השני היה מפגש של עולים חדשים רוסים עם הרצאה של שלמה ווסקבוניק. גם הוא סיפר ברוסית על מנהגי החג ונורית סיפרה בעיברית בתרגומו. בשלב מאוחר יותר הצטרף הנוער העולה מתכנית פל"א. הערב היה גדוש באושפיזין והסוכה לא הכילה את כולם בתוכה, אבל המקום כולו עלץ מרוב שירים ושיחות של העולים והתושבים הוותיקים.
 
סוכות באילתביום השלישי הגיעו העוורים להיות שותפים בפרויקט הסוכה. יוסל'ה בן ציון הרצה וסיפר עם הרבה הומור על האושפיזין בסוכה (יום קודם חל יום הולדתו ה-80 וקיבל מתנה למאורע). יותר מאוחר הצטרפו העולים החדשים והקהל הרחב וכולם קיבלו הרצאה מצביקה כהן, לאחר מכן  מפגש לילדים ומשחקים ברוסית עם מרגריטה בורודיין, ומאוחר באותו הערב התקיים מפגש נשים עולות חדשות מרוסיה לקפה ועוגה.

חייבים להודות לכל השותפים בעשייה, שתרמו מזמנם ואירוע החגיגי: למנהלת מתנ"ס בית רובין באילת מיכל עוזיאל, לרכזת העולים החדשים מרינה, לחיים עמר מעיריית אילת ששמח מאוד לתת את תרומתו ולכל אלה שבאו וטרחו להגיע ולהיות שותפים במצוות האושפיזין בסוכה.
 
 
חג סוכות שמח בחדרהסוכות בחדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חג סוכות שמח בחיפה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    
 
תודה מיוחדת ל:
יפעה ברפל – מנהלת ארצית של פרויקט סוכה טובה
לימור הוד – מנהלת פרויקטים בחברה טובה
מירי ארביב - יחסי ציבור והשיווק
 
הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות