דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

זה מה שעבר על המתנדבים שלנו בפרויקט סוכות

במהלך חג הסוכות האחרון חגגו והתרגשו עשרות מתנדבים מטעם חברה טובה עם עולים במרכזי הקליטה ובמועדוני העולים ברחבי הארץ.
חלק מהמתנדבים הגדילו ראש וחגגו עם אנשי מרכז יום לקשיש ברמת גן. כנסו, כנסו
6/10/2010

לחוויות המתנדבים במרכז הקליטה במבשרת ציון, לחצו כאן 
לחוויות המתנדבים במרכז הקליטה 'בית קנדה' שבאשקלון, לחצו כאן
לחוויות המתנדבים במרכז יום לקשיש ע"ש מנדלויבוים שברמת גן, לחצו כאן
לחוויות המתנדבים בקיבוץ איילת השחר, לחצו כאןקישוטי סוכות עם תרגום סימולטני לאתיופית
* מאת מתנדבים במרכז הקליטה האתיופי במבשרת ציון
חכו שתראו את ה"אחרי"התמזל מזלנו והגענו לחגוג עם עולים חדשים מאתיופיה את חג הסוכות הראשון שלהם בארץ. לפני שהגיעו העולים לפגוש אותנו, חילקנו בינינו - מתנדבי 'חברה טובה' (היינו בעיקר סטודנטים או בדרך לתואר מאזור ירושלים והייתה גם מתנדבת אכפתית ממוצא עלית) את ה'תפקידים': מי בקישוטים ומי בבניית הסוכה עצמה. 
הם הגיעו. איזו התרגשות: מה יהיה, איך יגיבו אלינו? כדי להכיר ישבנו כולנו יחד במעגל, ועשינו היכרות ראשונית. בהמשך התחלקנו לשתי קבוצות: האחת עסקה בבניית סוכה והשנייה הכינה קישוטים. מהר מאוד הצטרפו אלינו גם ילדי השכונה, ומגרש המשחקים שבו הקמנו את הסוכה הפך לנחיל דבורים עמלות. עם סיום הקישוט ובניית הסוכה ולאחר הפסקה לתפילה, אחד מאיתנו העביר לעולים שיעור על סוכות, שתורגם סימולטנית כך שכולם יבינו. בהמשך התאספנו ליד הכיבוד, והרב של העולים הודה לנו על פעילותינו.
הרב שיתף אותנו בשמחתו על המפגש ודיבר על חג סוכות כמשקף את פני החברה הישראלית. זכינו לחיוכים ולתודות רבות הן מהעולים והן מעובדי מרכז, שסיכמו פה אחד שהייתה זו פעילות ממש מוצלחת.
אנחנו, מצדנו, הרגשנו שהייתה משמעות רבה למפגש וחשנו בני מזל להיות שם בשבילם.
 
התרגשנו אף יותר כשהגיעו הרבה יותר עולים ממה שנאמר לנו: בתחילה סוכם עם המרכז כי יגיעו עד 20 עולים, ולבסוף חגגנו את סוכות עם למעלה מ-60 עולים, וזה מבלי לספור את עשרות הילדים שהצטרפו ספונטנית והפכו את השמחה לגדולה יותר.
כמובן שהתארגנו בהתאם, ובמקום שיחה אישית שהתכוונו לערוך עם כל עולה, קיימנו 'שיחות סוכה', כלומר כאלו שנעשו תוך כדי בניית הסוכה והכנת הקישוטים.
רכז הפעילות המתנדב סיכם הכי טוב את מה שכולנו הרגשנו: "היה מאוד כיף עם הילדים שממש עטפו אותנו כשקיבלו תמיכה מצד המבוגרים הביישנים. אני אישית נהניתי להסתכל להם בעיניים, הרגשתי צמא לתקשורת ורצון להבין. לצערי עוד דרך ארוכה נכונה עד לשילובם של אחינו בקרבנו, אבל גם זה היה צעד חשוב בתהליך."
 

כשרואי חשבון פוגשים נייר מסוג אחר 
* מאת מתנדבים עם ילדי מרכז הקליטה 'בית קנדה', אשקלון 
הגענו ישירות ממשרד רואי חשבון כדי להתנדב מטעם ארגון 'חברה טובה' בפעילות שהקסימה אותנו: בניית סוכה וחגיגה עם העולים החדשים שבמרכז הקליטה.
באנו, בפשטות, כדי לשמוח עם העולים ולהראות להם שאנחנו עם אחד.                  
לפעילות הגיעו כעשרים ילדים צעירים, ולכל ילד הענקנו שרשרת שעליה כתוב "חג סוכות שמח". הילדים צבעו אותן ותלו אותן מאוחר יותר בסוכה.
סיפרנו להם סיפורי סוכות, ולבסוף שיחקנו במשחק הכיסאות לצלילי שירי החג. הפעלנו תחנות שונות ובין כל תחנה ותחנה הילדים הכינו את הקישוטים הצבעוניים, חלקם היו מחומרים ממוחזרים איתם עבדו בעיקר הילדים הגדולים יותר.
הילדים המקסימים דאגו ללמד אותנו ריקודים לצלילי מוזיקה בשפה האמהרית, והייתה זו המוזיקה שקישרה בינינו וביניהם. יש חוקים שעובדים על כולם, לא משנה מאיזה ארץ הם הגיעו. 

לסיכום כולנו הרגשנו שמרכז הקליטה היה ערוך לקראתנו וקיבל אותנו בזרועות פתוחות.
ללא ספק חווינו חוויה מיוחדת במינה. תודה ל'חברה טובה'!

** בתמונה: גם באשקלון בונים סוכות!
 

 הקשישים במרכז ע"ש מנדלבוים נהנו בחג מקוקטייל מיוחד שרקחו עבורם המתנדבים 
* מאת עדינה שץ, מנהלת המרכז
בחול המועד סוכות קיימנו במרכז יום לקשיש ע"ש מנדלבוים "קוקטיל תרבויות בסוכה", בשיתוף ארגון 'חברה טובה', שגייסה עבורנו קבוצה של חיילים מחיל החינוך.
היום היה בסימן התרבויות השונות המותכות בארץ, והיה רווי בפעילויות מגוונות ומעניינות: בין היתר היו סדנאות יצירה לקישוטי סוכה שבהם השתמשו יהודים בגולה, סדנת אפייה מהמטבח המרוקאי, וסדנת פסטלים מהמטבח העיראקי.
את הסיום הקדשנו לדיאלוג פתוח שבו העלנו זיכרונות וסיפורים על מנהגי החג בתרבויות השונות.
החיבור בין הקשישים לחיילים היה מן המרגשים שראיתי. החיילים למדו על המורשת מהקשישים שסיפרו סיפורי גבורה -  כמו איך למרות כל האיסורים הצליחו לקיים את מצוות הישיבה בסוכה והגניבו תוך סיכון רב אתרוגים ולולבים, כדי שאפשר יהיה לברך על 4 המינים.
בסופו של היום המופלא התענגנו כולנו, מבוגרים וצעירים כאחד, על המטעמים שנעשו במקום. כי מי לא אוהב לאכול?

 
אווירת חג מיוחדת ואינטימית בקיבוץ איילת השחר
* מאת נורית ריינר, מתנדבת
לחגיגות סוכות במרכז הקליטה בקיבוץ איילת השחר הגענו קבוצה קטנה אך מסורה של מתנדבים - חמישה חבר'ה מקריית שמונה הפועלים במסגרת המועדון "הפוך על הפוך"יחד עם שלושה מתנדבים מחברה טובה.
תחילה קיימנו שיחה מקדימה עם המתנדבים ולאחר מכן פתחנו בשמחה. העולים המבוגרים בסיוע המתנדבים הקימו את הסוכה, ובמקביל הילדים עמלו על שרשראות ועבודות יצירה לקישוט. לאחר מכן המבוגרים נכנסו לתפילה והרצאה בנושא סוכות, ואנחנו העברנו את הזמן בכיף עם הילדים, שיחקנו משחקי היכרות והשתעשענו איתם בכדור. כאשר הסתיימה ההרצאה נכנסנו לבית הכנסת וערכנו חידון טריוויה. היו אפילו פרסים!. הילדים הפגינו ידע רב ונהנו מהפרסים.
לבסוף נפרדנו מהם ואיחלנו להם שנה טובה.
אפרת גל רכזת התרבות במרכז סיכמה כך: "הפעילות הייתה מאוד מוצלחת, בעיניי 'הפוך על הפוך' היו נפלאים, שני הבנים היו מקסימים והייתה פעילות ממש טובה".
 
גם לדעתנו, המתנדבים, הפעילות הייתה מאוד מוצלחת. הילדים מאוד נהנו והעולים התחברו לראשונה לחג באמצעות השתתפותם בפעילות ובהקמת הסוכהאני אישית הרגשתי שהצלחנו להביא לעולים אווירת חג אמיתית, וכולנו הפקנו הרבה מאוד הנאה בעצמנו.
 

 

 

 

 

 

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות