דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

מחנה הקיץ האלטרנטיבי 2008 - כולכם מוזמנים

השנה יתקיים בפעם הרביעית מחנה הקיץ האלטרנטיבי לנוער למען אקטיביזם ביער של היישוב היהודי-ערבי "נווה שלום" .


למה "אלטרנטיבי"? כי הוא מתקיים בטבע בתשתית אקולוגית עם חשמל סולארי, מקלחות בטבע שחוסכות מים, שירותי קומפוסט ובור קומפוסט. כי כל האוכל בו הוא טבעוני- שזה אומר שהוא לא מגיע מבעלי חיים שסבלו בשביל שנאכל. רוצות/ים עוד סיבה למה הוא אלטרנטיבי?כי המחנה שואף להיות מרחב מעצים לחניכות/ים.

 

מחוויות העבר למדנו שהדבר שמשאיר רושם על בני-הנוער הוא החוויה של לחיות שבוע במקום שלא מנסה להגיד להם מה לחשוב אלא באמת נמצא שם בשבילן/ם.  הרעיון ש המחנה האלטרנטיבי הוא לחשוף את המבקרים בו למידע ורעיונות רדיקאלים על המציאות בה אנו חיים על מנת לעודד כל אחד ואחת לקחת אחריות על חייהן/ם ולהתחיל לחשוב חברתית ולפעול חברתית.

 

חשוב להבהיר- המחנה מוקם על ידי פעילים לשינוי חברתי מה-"שמאל" אבל הרעיון שלנו הוא לעודד לחשיבה ביקורתית ולא דווקא להגיע לאותן מסקנות פוליטיות שלנו.בהזדמנות זו אציין שאין אף ארגון פוליטי או מפלגתי שעומד מאחורי המחנה- אלא אוסף של פעילים שמקימים אותו בהתנדבות.


במחנה נדבר ונעבור סדנאות עלשינוי חברתי, צורות חיים אלטרנטיביות, משבר האקלים, מיליטריזם, פמיניזם, הפרטה, הכיבוש בשטחים, גלובליזציה, זכויות בעלי חיים, מגדריות שונה ועוד. בנוסף לסדנאות יש במחנה סיורים, ערבים חברתיים, משבצות בהן החניכות/ים מעבירות/ים סדנאות, וכל יום יש עיבוד של התכנים והחוויות של כולנו בקבוצות קטנות.  


אני עצמי אהבתי את המחנה הזה כל-כך שאחרי שנתיים בתור חניך, אני משמש כחבר בצוות המחנה כבר שנתיים.
זה המקום הראשון בו נחשפתי לתכנים שהם היום חלק ממני. למשל, פעם ראשונה דיברתי על מה זה אומר זה שאני גבר. מה זה אומר על איך שמשפיעים עלי להתנהג? על איך אני מרגיש בקשר לגוף שלי? לדעתי, מחנה הקיץ היה אחד המקומות היחידים בחיי בהם הרגשתי שנוצר מרחב שהוא באמת למעני. גם כחניך וגם כצוות, זה אולי המקום היחיד בו אני מרגיש שאנחנו לא רק מדברים על אלטרנטיבה, אלא למשך כמה ימים חיים אותה באמת.


אני זוכר את התחושה של מלחמת לבנון השנייה. הייתי יוצא לרחוב ומרגיש איך כולם מלאים בפחד ושנאה. איך זה שכשנוצר מצב קיצוני פתאום כולם "מתגייסים" לצד המנהיגים ומפסיקים לשאול שאלות, משליכים לעזאזל כל זיכרון לרצון להבין ולכבד את האחר, להיות ביקורתי כלפי עצמך, לנסות להשפיע על המציאות במקום לתת לה לסחוף אותך כמו עלה ברוח. ואז הגעתי לשנה השנייה של מחנה הקיץ, וניצלתי לשבוע של שפיות. ביער של נווה שלום היינו קבוצה (אולי קהילה?)של אנשים שבמקום שהמלחמה גרמה להם לשנוא, היא גרמה להם רצון אז להבין מה לעזאזל קורה פה ואיך אני יכול לגרום לזה להיות טוב יותר.


אותה תחושה שאנחנו לא רק נתינים חסרי-אונים של המציאות, שנגזר גורלנו להתנהג איך שרוצים שנתנהג, לחיות איך שרוצים שנחיה, ולא לחשוב אף-פעם שיש אפשרות אחרת, אלא שאנחנו אחראים על המקום בו אנחנו חיים- ואנו יכולים להשפיע ולשנות אותו. זו התחושה שאני שואף לתוך ריאותיי כשאני ביער בנווה שלום, זאת הנשימה שאני בא בשבילה כל שנה מחדש.


אבל אל תחשבו שהכול כל כך רציני שם. כשאני חושב על מחנה הקיץ אני נזכר גם בכל מיני דברים כיפיים ומשחררים שעשינו שם: הכדורגל האנרכיסטי הפרוע ששיחקתי, איך "השתלטתי" על חצי מהעולם במחנה השני ואיך "שדדנו" ארטיקים במחנה השלישי במסגרת משחקי תפקידים, איך נהניתי בסדנת nonsense"" וכמה משחררת הייתה מלחמת המים שפרצה בין אנשי הצוות בשנה שעברה. 


אז אם אתם/ן צעירים/ות בגילאים 15 עד 21, ואם אתם/ן מתעסקים/ות בפעילות לשינוי חברתי, או אם אתם/ן מעוניינים/ות ללמוד על המציאות החברתית והפוליטית בה אנו חיים- בואו ליער.
 
המחנה יתקיים בין התאריכים 10-15 באוגוסט. עלות השתתפות סמלית: 100 ₪.
לפרטים והרשמה:
בר: 054-7977579
alt.summercamp@gmail.com
 
 
 

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות