דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

גונבים לנו את הים 2

לפני מספר חודשים התפרסמה באתר חברה טובה כתבתו של שחף רטר, שסיפר על מאבקו ברשות הטבע והגנים. לטענתו, הרשות ניכסה לעצמה את הגישה לחוף ינאי שבעמק חפר, וגובה תשלום עבור החניה והגישה לחוף. רטר טען שזוהי הפרה של החוק הקובע כי חופי הארץ הם רכוש הציבור כולו, ושלח קבילות רבות בנושא לנציב תלונות הציבור. במקביל הוא קרא בכתבתו לבעלי הצרכים המיוחדים להתגייס למאבק גם הם. כעת הוא חוזר אלינו בכתבת המשך, עם עדכון מיוחד מהשטח על ההתפתחויות האחרונות.

מספר שבועות לאחר פרסום הכתבה הקודמת באתר חברה טובה, בעקבות הלחץ הציבורי שיצרו התלונות הרבות שהוגשו לנציבות תלונות הציבור מטעמי ומטעמם של כל אותם שהתגייסו למאבק לצידי, התקיים בבית ינאי ביקור של מספר עורכי דין ממשרד מבקר המדינה.

את פניהם של עורכי הדין קיבלנו אנוכי, כנציג בעלי הצרכים המיוחדים, נציגים של רשות הטבע והגנים, ובנוסף נכח במקום מר משה צציק ממושב כפר חיים. צציק, תושב עמק חפר, הוא אדם קטוע יד, עקב תאונת עבודה שעבר. למרות נכותו הקשה נדרש משה צציק בתשלום כספי מלא עבור כניסה עם רכבו לחוף בית ינאי (שבעמק חפר) ועל כך הוא התלונן בכתב מספר רב של פעמים בפני נציבות תלונות הציבור של משרד מבקר המדינה.

בנוסף לעניין הגבייה, שהיה סיבת הביקור, העלה צציק את בעיית מיעוט מקומות החניה לנכים במקום, וכן התלונן על הסחבת הישראלית ועל הזמן הרב שנדרש לנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה כדי להתחיל לטפל בעוול מסוג זה. בעת הביקור, העליתי בפני נציגי משרד מבקר המדינה את טענתי העיקרית בעניין גביית הכספים בחוף בית ינאי, לפיה חוף הים הוא נחלת הציבור ועל כן גביית כסף בכניסה לחניון שהינו מקום הגישה היחיד לחוף, אינה חוקית.

טענתם הנגדית של רשות הטבע והגנים היא שהחוף אינו חוף רגיל, אלא נחשב לגן לאומי ועל כן הגביה מותרת. אך כפי שטענתי פעמים רבות בכתב וכפי שחזרתי וטענתי בפניהם בעת הביקור (ואף הדגמתי על מפה שקיבלתי ממשרד הפנים), מגרש החנייה בחוף בית ינאי נמצא מחוץ לשטח הגן הלאומי שהוכרז במקום.

בהזדמנות זו, אני רוצה לספר לגולשי האתר על היחס המשפיל והמאוד לא מכובד שאני מקבל כבר זמן רב מעובדי רשות הטבע והגנים בחוף בית ינאי. היחס בא לידי ביטוי (בין השאר) בלקיחת דבריי מחוף הים, מתוך רצון של אנשי רשות הטבע והגנים לפגוע בי ולגרום לי להפסקת המאבק להפסקת גביית הכספים במקום. מלבד העדות לחוסר הכבוד ודרך הארץ של עובדי המקום ועל אף חוסר הנעימות שהתנהגותם גורמת לי, אני רוצה לראות בכך גם סימן חיובי לכך שלמאבק יש אפקט ממשי ושרשות הטבע והגנים מרגישה שהוא מאיים עליה.

אעדכן אתכם עוד, כי לפני שבוע קיבלתי מכתב מעו"ד אלכס מישקיטבליט ממשרד מבקר המדינה, שהודיע כי "הטיפול בעניין זה טרם הסתיים והוא צפוי להימשך פרק זמן נוסף". לאחר התייעצות עם מספר עורכי דין התברר לי לאחרונה, כי הדרך היחידה להסרת כל ספק ולהוכיח את טענתי באופן ברור וחד משמעי בפני הנציבות, היא הבאת מודד שטח מקצועי למקום אשר חוות דעתו תהווה אסמכתא מקצועית להפרת החוק של רשות הטבע והגנים.

החברה שמתוכננת לעשות את העבודה היא חברת "מודדי חדרה" שהיא חברה מקצועית ביותר וקיימת זה שנים רבות. מנהל החברה, ירחמיאל מיליק, הוא זה שיבצע את המדידה בעצמו וייתן את ההערכה המקצועית שבה אנו מעוניינים כרגע, זאת, כמובן, במידה ונצליח להשיג את הסכום הכספי הנדרש לעבודה זאת. עלות עבודת מדידת השטח במקום עומדת על סכום כולל של כ-8000 ₪, סכום שאין ביכולתי לממן. אני מחפש כרגע אפשרויות שונות להשגת עזרה במימון עבודת המדידה.

ניתן ליצור עמי קשר, במידה שתרצו להתגייס ולסייע, בכתובת הדואר האלקטרוני שלי - shachaf@ghi.org.il

עדכון: ביום שישי 02.01.2009, צפויה להתפרסם כתבה בנושא בעיתונים המקומיים "אמצע נתניה" ו-"אמצע חדרה".

הקליקו והגיבו למאמר זה

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. 
אתה פשוט חצוף ושקרן.
ירוק (30/12/2008 20:44:47)
2. מוזר מאוד (30/12/2008 22:22:07)
3. נדב (16/02/2009 14:06:17)
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות