דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

דור הריטלין

כשאדם מגיע לגיל מסוים ובוחר לקחת סמים זוהי בחירתו שלו. לעומת זאת, לספק סמים לילדים שאינם בוחרים בכך מרצונם, שמטשטשים את ילדותם רק כדי שלמורים בבית הספר ולנו בבית יהיה קל יותר, זו כבר בעיה חמורה.

 כדורי ריטלין

איך יכול להיות שאחוז הילדים שנוטלים רטלין הכפיל עצמו כמה פעמים בעשור האחרון? בשנים האחרונות דוחפים לילדים רטלין בכמויות מסחריות. הילדים שלנו הם ילדים חכמים, פקחים ויודעים מה הם רוצים. יש להם גישה למאגרי אינפורמציה עצומים והכל כל כך מהר ובהקלקה פשוטה. ילדים בני 6 כבר מתכנתים תוכנות ואנחנו מצפים שישבו בכיתה עם המורה בשיטה של המאה הקודמת, עם הלוח וההרצאה המונוטונית, ומצפים שישבו בסבלנות וילמדו. הם חושבים כל כך מהר, שעד שהמורה מסיים את המשפט הם כבר מפליגים לעולמות אחרים, יוצאים מריכוז ומתחילים להפריע . לנו זה לא מתאים ושולפים פתרון הקסם: נותנים להם ריטלין אחר ריטלין.

 

במקום לעבוד על הבעיה מבפנים אנו מחפשים בחוץ ובוחרים בדרך הקלה, בגלולה,  שגם באותה הזדמנות מטשטשת תחושות ורגשות. הריטלין הוא כמו האקמול לכאבי הראש. הוא איננו פותר את הבעיה, אלא מעלים אותה באופן זמני. באותו אופן שפרוזאק מטשטש את העצב והדיכאון, הוא מטשטש גם את השמחה, וכך גם הריטלין. יש לפתור את הבעיה מהשורש, לטפל במה שגורם לאותם הילדים להפריע מבלי 'לכבותם' כשקצת קשה לעמוד מולם.

 

הרשויות מעודדות הורים לטפל בילדיהם בתרופה השנויה במחלוקת. הן ינסו לשכנע כי מדובר בתרופה בטוחה ובלתי ממכרת מבלי להזכיר כי היא עלולה ליצור מצב של אלימות אצל הילד או תופעות אחרות כגון חרדה ודיכאון. יש לזכור כי טיפול בריטלין  כתרופת קסם הוא טיפול סימפטומטי בלבד. הוא מצליח 'לדחוס את הקפיץ' בילד למשך 4 שעות במקרה הטוב ולהקל בכך על עבודת המורים, ליצור את השקט הזמני ואת העברת החומר, אך לא בטוח שיהיה מי שיקלוט אותו בצד השני. המטרה העומדת מאחורי מתן הריטלין ללא טיפול תומך כלשהו היא השקט שישרור מכיוונו של הילד. למעשה, הריטלין עוזר יותר לכיתה ולמורה מאשר לילד עצמו. בחלק מהמקרים התרופה גורמת לחוסר תיאבון ולדיכאון החולפים לאחר סיום נטילתה. מחקרים מסוימים אף טוענים שהיא מפריעה לגדילה, טענה שטרם הוכחה.

 

לעניות דעתי, צריך לטפל קודם בבסיס הבעיה. ילד מפריע דורש השקעה, שכוללת עבודה פסיכולוגית ויחס מיוחד לילד מצד ההורים בבית ומצד המורים בבית הספר וכוללת גם עזרה מחוץ לכיתות הלימוד (שעות שקוצצו בשל חוסר תקציב). הפרעות קשב וריכוז הן בעיות מורכבות שלפסיכולוגיה ולרגש מרכיב חשוב בטיפול בהן.

 

הגיע זמן לשינוי אמיתי גם אם בשבילנו הוא מאוחר מידי. התמכרנו לריטלין ולכדורי הפסיכיאטריה. אותם אפשר עוד להציל. מספיק לסמם את הדור הבא!

 

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. טל (22/08/2009 07:38:28)
2. גיא (21/08/2009 18:11:50)
3. גלי (21/08/2009 12:03:55)
4. שלומי (21/08/2009 11:32:04)
5. מכור לכדור (22/08/2009 17:31:05)
6. 
כל עוד אין אלטרנטיבה אחרת יתנו כדורים
שלו (22/08/2009 22:18:18)
7. מודאג (10/09/2009 15:38:48)
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות