דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

מאבק שהצליח

לאחר מאבק ממושך, הצליח שחף רטר להביא לשינוי חסר תקדים, בזכות יוזמה, התעקשות והרבה סבלנות כלפי טחנות הצדק הישראלי. הסוגיה החלה כשרטר הביע תמיהה נוכח חובת תשלום דמי החניה בשטח הצמוד לחוף הים, במקרה הנידון חוף בית ינאי הנמצא סמוך למקום מגוריו, שטח שמהווה נקודת גישה יחידה באמצעות כלי רכב. חוף בית ינאי הינו מקום שמהווה נכס ציבורי וככזה, גביית תשלום למגרש החניה שמצוי מחוץ לשטח הגן הלאומי, אך בתחום המועצה האזורית - איננה חוקית, כך סבר רטר. רטר החליט לשלוח תלונה לנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה ולהתריע על העוול והגבייה המנוגדת לחוק בנימוק, כי הגן הלאומי מהווה חוף מוכרז שמצוי תחת תחום שיפוטה של המועצה האזורית עמק חפר והיא אשר אמורה לממן את תיחזוקו באמצעות כספי המיסים הניתנים לה מתושבי עמק חפר. הפרשה לא נסתיימה בתלונה כתובה.

בכדי להעלות את המאבק על סדר היום הציבורי גייס רטר אזרחים הסובלים מנכות או מוגבלות פיסית, שהחלו שולחים מכתבי תלונה בתביעה לזכות להיכנס לחוף ללא תשלום, שכן אין באפשרותם להיכנס לתחומי החוף ללא רכבם והחנייתו בחניון הסמוך לו. בנוסף, ביקש רטר לרתום למאבק גם בעלי צרכים מיוחדים ובעלי מוגבלויות נוספות (פיסיות, נפשיות וקוגנטיביות) שקבלו על כך גם מצידם. בהמשך צירף רטר למאבקו  גם את ארגון נפגעי פעולות האיבה ואת השרים דאז רפי איתן ויעקב בן יזרי ואת חברי הכנסת אבשלום (אבו) וילן (ח"כ לשעבר) וציפי חוטובלי, שפנו לנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה בבקשה לבדוק את הנושא. העניין החל לעורר הדים תקשורתיים גדולים עוד יותר, שהביאו להתדיינות בין שני הצדדים ונסתיימו בהסכמה מצד רשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים בישראל לאשר כניסה לחוף ללא תשלום לכלל הציבור וכניסה למגרש החניה במקום ללא גביית תשלום עבור ציבור הנכים המבקשים להיכנס עם רכבם לחוף בית ינאי.

הסכמתה בכתב של הרשות והישגם של ציבור הנכים בישראל לא סיפקו את רטר ואת בעלי המוגבלויות, והללו המשיכו לשלוח פניות וקבילות רבות למשרד מבקר המדינה. לאחר זמן ארוך ובדיקות אובייקטיביות ומשפטיות נידון הנושא פעמים נוספות ונתקבלה תשובה בכתב מהמשרד ומנציב קבילות הציבור ובו נאמר כי "באשר לזכותם של כלל הנכים ואנשים עם מוגבלות להיכנס ולחנות ללא תשלום בחוף בית ינאי, נמצא כי יש להחיל בעניינם את .... חוק חניה לנכים ... שמפנה לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ... (ש)הוא אדם עם לקות פיסית, נפשית או שכלית לרבות קוגניטיבית, קבועה או זמנית, אשר בשלה מוגבל תפקודו באופן מהותי בתחום אחד או יותר מתחומי החיים העיקריים... מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור קבע כי... על הרשות לאפשר לכל אדם העונה להגדרת "אדם עם מוגבלות"... לחנות בחוף בית ינאי ללא תשלום אגרת כניסה". המטרה הושגה וכלל ציבור המוגבלים באשר הם לא יאלץ לשלם בכניסתו למקום.

      מכתב מבקר המדינה         

(לחצו לקריאת מכתב משרד מבקר המדינה ונציב קבילות הציבור)

יש לציין, כי מבקר המדינה הטיל את האחריות לביצוע ההחלטה על רשות הטבע והגנים הלאומיים בישראל. לכן, אדם המעוניין לקבל את הפטור מתשלום אגרת הכניסה לחוף בית ינאי, עליו לפנות לרשות בבקשה בכתב בשל מגבלתו תוך ציון שמו המלא, כתובתו וצירוף מסמכיו הרפואיים המעידים על מגבלתו. דרכי התקשרות מצויים באתר הרשמי של הרשות.

צילום: flickr/bbjee

המאבק העיקש של שחף רטר וציבור המוגבלים בישראל נשא פרי. זהו הישג אדיר שאת צעדיו במשך כל הדרך בחר לחלוק עם חברה טובה ואנו גאים לחלוק אותו עימכם.

  החלטת מבקר המדינה
הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
2. שחף רטר (22/01/2010 13:21:46)
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות