דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

ביקור במאהל בבאר שבע

בחודש יולי התחיל גל מחאה על מצוקת הדיור. תחילה בתל אביב ולאחר מכן בערים נוספות. אחת מאותם הערים, שבה ממוקמים המוני אוהלים, היא באר שבע.

 

"הגענו בשביל להצטרף למאהל בתל אביב ומה שהתחיל כיוזמה של סטודנט (חן כהן) באגודת הסטודנטים - הפך להיות מאבק של כל תושבי העיר", אומרת אדר שטרן, מובילת המאבק בעיר. "האמת היא שכבר לפני שלושה חודשים יזמתי באגודת הסטודנטים קמפיין בנושא מחירי הדירות והשכירות לסטודנטים בבאר שבע, התעסקנו עם זה הרבה, ערכנו גם סדנאות משא ומתן לסטודנטים ולפני כארבע שבועות, בעקבות מחאת האוהלים, החלטנו לנצל את המומנטום מאחר ומדובר במטרות דומות" אומר חן כהן, חבר מועצת אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת "בן גוריון".

 

"אחרי שהקימו את המאהל בתל אביב -  הבנתי שזה משהו שיכול להפוך להיות כלל ארצי ולא רק בתוך תל אביב", מוסיף חי פיאסצקי, אחד ממקימי המאהל בבאר שבע. "הבנתי שיש התעוררות חברתית במדינה. שאנחנו חייבים לקחת בה חלק". אדר מדגישה: "אנחנו יושבים כאן בדרישה לממשלה, שתיתן פתרון לדיור לכולם, מתוך הבנה שדיור זה לא לוקסוס ודיור זה לא רק לעשירים" היא ממשיכה. "המאבק שלנו מתמקד לא רק במחירי הדיור, אלא גם ביוקר המחייה. בעניינים הכוללים, למשל, חינוך, שירותי רווחה וכדומה" משלים את דבריה חן העוזר בעניינים השונים, הנכללים במאבק: החל מלוגיסטיקה וכלה בתוכן.

 

במהלך השבועות האחרונים הם יושבים באוהלים מול אוניברסיטת "בן גוריון", ובשכונה הממוקמת לא הרחק ממנה – שכונה ד'. נערכות מחאות ספונטניות ויזומות של המשתתפים וצעדות החוסמות את כבישי העיר. החברים מציגים סרטים והרצאות שרלוונטיות לנושא הדיור וחברה וכל ערב מתקיים מעגל שיח פתוח, על מנת שאנשים יבואו ויביעו את דעתם על המצב הכלכלי. כמו כן, מידי פעם מתקיימת פעילות תרבותית ומתארחים אומנים אורחים, כדוגמת: אפרת גוש ואיה כורם. בנוסף, מוקרנים סרטים שונים הקשורים לנושאי המחאה. על עניין הלו"ז אחראי חי. כך שכל אדם שמעוניין לשוחח, להביע דעה או אף להרצות על דבר מה – מוזמן לפנות אליו בנייד: 0504712435. הפעילויות השונות, אותן מפעילים החברים, לא באמת מסתיימות "שיחות  ספונטניות בין הסטודנטים והתושבים מתרחשות מידי ערב עד שלוש, ארבע, לפנות בוקר. אם לא כל הלילה" חן מדגיש.

 

"מה שקורה כאן זה מדהים", חי מתפעל "כל הזמן יש מסת אנשים שמתחלפות, מדברים, נוצרות שיחות עם התושבים. יש כאן המון אנשים שלא הייתי נחשף אליהם – אם זה לא היה מאבק חברתי כולל. זאת, לפי דעתי, החוויה הכי גדולה בסיפור הזה והיא: האכפתיות של כולם והרצון של כולם לבוא ולקחת חלק".

 

"זה לא רק מאבק של "סטודנטים למען סטודנטים", אדר מדגישה, "והיה ברור, בתחילת המאבק, שלא נדאג רק לעצמנו. מבחינתי, זה מאבק של כל האזרחים. אנחנו צריכים אנשים שיהיו פה, אנשים שרוצים להוביל את זה איתנו. שרוצים לקחת אחראיות. החל מקטע לוגיסטי ועד לקטע יצירתי. המאבק הזה אמור להיות של כולם".

 

"כל אדם, שעדיין לא השתתף במאבק צריך לדעת, שבשלב מסוים העניין החברתי יפגע בו, מבהיר חן "אם היום אני סטודנט ואני צריך לשכור דירה. או אם מחר אני הולך לקנות דירה עם בת הזוג שלי – המשכנתא תפגע בי. או בשלב יותר מאוחר, כאשר ננסה לחיות בכבוד ולסגור את החודש - יהיה לנו קשה בגלל יוקר המחייה. בסופר ובדלק ולא נוכל להחזיק את עצמנו. גם כשנרצה להביא ילדים או יותר מאוחר, לדאוג להם כשיגדלו – יוקר המחייה שוב יפגע בנו".

 

כך שלעזור אפשר בכל זמן פנוי שיש . החברים באוהלים ישמחו, למשל, לאיזו פשטידה או סלט מעשה ידכם "אם אלה בעלי עסקים שיכולים לתרום מזון, למשל. או אם אלה אנשים פרטים , שרוצים להכין מאכל כלשהו ולהביא – מוזמנים. יש לנו מטבח ומלאי המזון והשתייה הקלה והחמה אוזל" חי מבהיר. אבל גם אם אין את הזמן וגם "מי שלא רוצה להצטרף – מוזמן לשמוע ולהביע את דעתו",

 

חן ממשיך "אני קורא לכל האנשים להגיע למאהל. להגיע אפילו לחצי שעה מידי ערב. לשמוע. להכיר את הסביבה וללמוד איך באמת אפשר לשנות. איך אנחנו באמת מביאים לשינוי בסדר העדיפויות במדינה שלנו". 

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות