דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

"עשינו משהו בעל חשיבות היום"

אביתר
היום הוא יום מיוחד. היום אני הולך לביקור השבועי שלי אצל אליס ושרון - זוג קשישים חביבים בני 73 המתמודדים כיום עם שגרת היום-יום הלא פשוטה שלהם. אליס היא ניצולת שואה שעברה בחייה טרגדיות אישיות וקשיים רבים, הנאלצת כיום לטפל בבעלה שרון שנלחם אמיצות במחלת הסרטן. לזוג כלבת אמסטף בשם פומה - ידידותית ואוהבת המשרה סביבה אושר ושמחה. כמו כל הכלבים היא אינה אלא גלגל הצלה ברגעים של קושי ותשישות, בדידות ודיכאון ועל כך היא נאהבת מאוד על בעליה.

בעודי הולך לביתם הנני תוהה מה הביקור הולך להביא לחיי ומה תהיה תרומתי היום לחיי הזוג. הקשר ביני לבין אליס ושרון כבר מזמן אינו קשר רשמי. בשבוע שעבר התקשרה אליי אליס והודיעה בשמחה שבעיקבות המכתב שעזרתי להם לנסח החליט הבנק למחוק את חובם הכספי. הקלה רבה נשמעה בקולה כי היה ברור שלאחר שהוסדר החוב ייעשו חייהם נסבלים יותר. לא אסתיר כי גם בי עוררה ההודעה תחושה של שמחה וסיפוק כי קרוב לוודאי שלולא המכתב והמסמכים שעזרתי לאסוף ולשלוח, לא הייתה כל תקווה לתיקון העול. היה נעים להיווכח שהמעורבות שלי הניבה תרומה ממשית והיא תוצאה של כמה דקות פנויות ומכתב אחד.

אני הולך וליבי שקוע במחשבות בעוד שאינני שם לב שהגעתי לדירה. אני נוקש על הדלת. שרון פותח ולעיניי נגלו פניו המחייכות לקראתי בשמחה. פומה – גם היא כאן. היא כבר יודעת שאנחנו הולכים לטיול ואיננה מפסיקה לקפוץ ולכשכש בזנבה. שרון אומר לי שאליס לא מרגישה טוב היום ושהיא שוכבת כעת ונחה במיטתה. אני לוקח את פומה ואנחנו יוצאים החוצה. אחרי עשרים דקות אנחנו חוזרים. פתאום אני שם לב כי יש מספר רהיטים שמונחים באי סדר בכניסה לדירה. לשאלתי השיב שרון שהם קיבלו אותם השבוע מאחת מעמותות הסיוע, אך הוא מתקשה לסדרם בחדר. מובן שהצעתי לו את עזרתי. לאחר שסיימנו לסדר ולארגן הודה לי שרון בחום ובלבביות. אנחנו משוחחים עוד זמן מה ונפרדים לשלום. עד שבוע הבא.

קרן
אני יוצאת מהבית. סילביה וסרג'יו וודאי ממתינים לי כבר. אני שמה לב שאני מעט מאחרת. בראשי מתרוצצות מחשבות על אביתר. מה מעשיו ברגעים אלו? סביר להניח כי כבר הספיק להגיע לביתם של סילביה ושרון וכעת הוא עוזר להם כרגיל בכל מיני דברים קטנים - שאלמלא עזרתו לא היו מתבצעים. אני מאיצה את צעדיי ותוך דקות ספורות מגיעה ליעדי. האנשים המחכים לי הם אמא ובנה הסובלים מנכות ומרותקים לביתם הקטן בקצה העיר. אני שמחה להגיע ולראות אותם אחרי שבוע שלא התראינו. כל מפגש שבועי בינינו הוא תרומה, עשייה, העשרה של חייהם. אני יודעת זאת לבטח משום שהם חיים בבדידות רבה שרובנו אף מתקשים לדמיין.

יש למשפחה כלב קטן בשם פולו. אני מוציאה אותו לטיול ואחרי סיבוב קטן בגן אנחנו חוזרים לבית הקטן. כשאני נכנסת לדירה, אני רואה שהוכן עבורי תה צמחים ולידו צלחת עוגיות. סילביה כרגיל מאוד נדיבה. בעוד היא מספרת לי על חייה אני רואה בעיניה את הערכה וההוקרה על כך שיש מי שמקשיב, את הנחמה בעובדה שיש מישהו שאכפת לו מחייה ומקדיש לה מזמנו. כעת אני מרגישה את תרומתי וליבי מתמלא סיפוק והבנה של חשיבות מעשיי.

הנה אביתר מתקשר. הוא מודיע כי הוא בדרך אלינו. אני אומרת זאת לסילביה והיא מוציאה עוד כוס ומרתיחה את הקומקום. אני נהנית מהמחשבה שעשינו משהו בעל חשיבות היום וכולי תקווה כי בזכות מעשים של אנשים שבוחרים לתרום ולתת לזולת, חברתנו תהפוך ליפה יותר, לטובה יותר.

קרן ואביתר מתנדבים בפרוייקט "חברים לעת זקנה", מנוהל על ידי עמותת "מטב" המתמחה בתחום הסיעוד והטיפול באדם המבוגר, בשיתוף איגוד ג'וינט-אשל הפועל לפיתוח תוכניות ושירותים למען האוכלוסייה המבוגרת בישראל.

הפרויקט מתנהל באזורים חולון-בת ים, ראשון לציון ובירושלים, במקרים חריגים בהם ישנם קשישים הזקוקים לעזרה ולא מתגוררים באזורים בהם הפרויקט מתנהל ישנה בדיקה ספציפית למקרה.

אם גם אתם אוהבי בעלי חיים וקשישים רוצים לסייע לקשישים שמגדלים בעלי חיים, פנו לנעמה 0522776080
naama.matav@gmail.com
http://www.matav.org.il

מאות הזדמנויות נוספות להתנדב מופיעות בסל פעילויות ההתנדבות של חברה טובה


הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות