דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

הנס הפרטי שלנו

כאשר שני ילדיהם הביולוגיים של רוית 45, ויוני 50 (שמות בדווים) מבאר שבע בגרו ופרשו כנפיים, התמלא בית המשפחה בחלל ריק שבני הזוג רצו לשוב ולמלאו בחדוות נעורים לצד רצון עז להמשיך ולהעניק חום ואהבה למי שזקוק. לפני שנה הגיעו עמית ותמר (שמות בדווים), שתי אחיות בנות 7 ו-10 לביתם החם והאוהב של רוית ויוני. "השתלבותם של הבנות בבית המשפחה הייתה טבעית וזורמת ממש מההתחלה", מספרת רוית . "לקחנו את הנושא כפרויקט משפחתי, הילדים נתנו את ברכתם, וכך נקשר לב כולנו לליבן של הבנות. כיום הן חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלנו". המזל לא סתם נחת בבית משפחתם, אלא הוא נפל על קרקע רכה ופורייה של ארבעה בני משפחה מיוחדת במינה עם לב גדול ורחב שחיפשו למי להעניק, ועוד שתי ילדות מקסימות שהצטרפו אליהם ומילאו מחדש את הבית בשאון נעורים משמח. עמית ותמר רק בנות 7 ו-10 , אך כבר הספיקו לחיות במציאות חיים קשה עם הורים מוגבלים, אשר גילו כלפיהן אלימות. בצו בית משפט הוצאו הבנות לפני כשנה וחצי למשפחה קלט אשר טיפלה בהם באופן זמני , עד אשר הועברו לביתם של רוית (מורה), ויוני (פנסיונר של המשטרה).
 
גם שתי הבנות חוו לפני שנה נס פרטי. רוית ויוני הוציאו אותן למציאות חיים אחרת, חדשה ומבטיחה והעניקו להן משפחה חמה ויציבה . עמית הקטנה אשר חששה מהשינוי והייתהחסרת ביטחון למדה לתת את אמונה במשפחתה החדשה והיום היא מחייכת ומתמסרת לחבוק החם והאוהב של רוית. ואילו תמר הסתגלה לאחר מאמצים והשקעה בסביבתה החדשה ויצרה קשרים חמים עם חברות וחברים חדשים. עמית ותמר נמצאות בקשר עם הוריהם הביולוגים באמצעות מפגשים שבועיים שמתקיימים במרכז קשר ובליווי עובדת סוציאלית מטעם מכון סאמיט. ההורים הביולוגים של עמית ותמר הבינו את הצורך בהוצאת בנותיהם מהבית למשפחת אומנה עקב מגבלותיהם הרבות והם שמחים לדעת שהילדות נמצאות בידיים טובות.
 
סיפורן של עמית ותמר הוא סיפור הצלחה, נס של ממש הודות לרוית ויוני שבחרו לממש את המושג "ציונות" בדרך חדשה, בצורה קצת אחרת, לא בכסף ובמשאבים חומריים, אלא על ידי הענקת הזדמנות לחיים חדשים לילדים בסיכון. כך משמשים הזוג גם מודל לילדיהם הביולוגים והאומנים, בכל הקשור בעזרה. אנשים שבחרו לתרום למדינה בצורה קצת אחרת - לא בכסף ובמשאבים חומריים אלא מתוך 'הנשמה', על ידי מתן חום ואהבה לאנשים אחרים, במקרה הזה לילדים שזקוקים לכך מאוד. לא בכדי רוית ויוני מכנים את האומנה כ"נס פרטי" היות והאומנה הכניסה לחייהם הלכה למעשה את מצוות החסד והנתינה. "באמצעות האומנה העברנו לילדינו את המסרים החינוכיים החשובים לנו מכל והם: דאגה לזולת, שיתוף, פשרה, נתינה ולב רחב וחם".
 
מכון סאמיט המטפל בכ-750 ילדים בסיכון המצויים בכ-500 משפחות אומנה, מזמין משפחות נוספות לפתוח את ביתם ואת ליבם לילדים. משפחת אומנה היא מסגרת משפחתית חלופית וזמנית המאפשרת לתינוק מיום היוולדו ועד לבגרותו בגיל 18, לקבל את הדרוש להתפתחותו הנפשית, הגופנית, החינוכית והחברתית ולספק לו את הצרכים להם הוא זקוק עד שתתאפשר חזרתו להוריו הביולוגיים. על פי מחקרים משפחה אומנת היא הסביבה הטובה ביותר להתפתחות תקינה ונורמטיבית של ילדים שהוצאו מביתם, משום שתמיכה רגשית, חיזוקים וכלים להתפתחות נפשית, רגשית ושכלית שילד כל כך זקוק להם מגיעים קודם כל ממעגל האנשים הקרוב ביותר לילד – במקרה זה אלו הם בני המשפחה האומנת, שביכולתם לאפשר את התפתחותו הנורמטיבית של הילד בכל תחומי החיים ולהיות בית משלים לביתו הביולוגי של הילד. 
 
מירה ורקר הינה מגייסת משפחות אומנה במכון סאמיט
 
אנו מחפשים משפחות אומנה מאזור ירושלים והדרום, לפרטים נא לפנות למכון סאמיט סניף ירושלים 02-5631350
הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. רותי ורקר (17/01/2010 14:31:09)
2. גליה ועוזי בוכריס (27/02/2011 06:57:49)
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות