דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

תמיד רצית להיות אח גדול

4 סיפורי אחים וכמוהם יש עוד רבים.

אתיופיה סוגרת מעגל לחן ומיכל
מיכל "אחות בוגרת" בת 31 גדלה והתחנכה במצפה בגליל התחתון. למדה סיעוד והעתיקה את מקום מגוריה לירושלים. במסגרת לימודיה, נסעה לאתיופיה, ועבדה בהתנדבות כאחות באחד הכפרים. עקב הנסיעה והחשיפה לעם ולתרבות האתיופית, הרגישה רחלי כי ברצונה להמשיך ולפעול עם הקהילה גם בישראל.
לאחר סיום לימודיה, בעודה עובקת כמיילדת בהר הצופים, החליטה שברצונה לחנוך ילדה מהעדה האתיופית. כך נכנסה חן לחייה של מיכל.
 חן, בת יחידה לאם חד הורית. האמא באה ממשפחה של אחים שהצליחו כלכלית וחברתית בארה"ב, אך האם והדודה החליטו לעלות ארצה והחיים כאן אינם פשוטים כלל. אבא של חן לא נמצא איתה בקשר, ואיננו ממלא כל תפקיד בחייה.
חן בת 9  מלאת חיים, חכמה ויפה, חייכנית ופעלתנית מאד. היא נענית לקשר עם מיכל ומשתפת אותה בלבטיה, ובקשיי היום יום.
מיכל מעניקה לחן את מה שמשפחתה הקרובה והמצומצמת לא יכולה לתת לה -  חלון לחברה הישראלית. מיכל חושפת את חן לחוויות שונות של תרבות, של בילוי שעות הפנאי, ושל שיחות נפש. חן אף הוזמנה לבית של הוריה של מיכל בגליל, בילתה איתם את השבת, וגילתה את הכנרת.
החוויות המשותפות שלהן יחד, משפיעות על חן בצורה שלא תתואר. גם אם השינוי לא ניתן כרגע למדידה, האפשרות לחייך, לגלות את העולם שסובב אותה, והיכולת לקחת החלטות טובות יותר, באה לידי ביטוי בחיי היום יום.
מיכל הינה דמות יציבה, טובת לב, אוהבת ומכילה, שמגיעה בקביעות לביתה של חן אחת לשבועיים במשך השנתיים האחרונות.
מיכל היא גם העיניים שלנו בתוך חייה של חן. כאשר חן מתקשה עם דבר מה, זו מיכל שמזהה את הקושי, פונה לצוות המקצועי בעמותה על מנת להתייעץ, וחוזרת לחן עם תעצומות נפש עבור שתיהן.
בקיץ האחרון, נסעו חן ואמא לביקור משפחה באתיופיה, .."כל כך התגעגעתי, שאילו יכולתי לקחת חופשה מהעבודה הייתי מצטרפת לביקור באתיופיה יחד עם חן" מספרת מיכל.
עם חזרתן ארצה, עוד בשדה התעופה התקשרה חן למיכל, והן נפגשו בהתרגשות רבה ובחיבוק אוהב.

אוהד ולירן שותפים לחיים
..."לא ידעתי כמה אקבל מהקשר שלי עם לירן, וזה לא פחות ממה שאני נותן" מספר אוהד, "אח בוגר" בעמותת "אח בוגר אחות בוגרת ישראל".
לירן, "האח הצעיר" בן למשפחה נורמטיבית, שגדל עם אימו לאחר שהוריו התגרשו. לאחר זמן, אבא של לירן נפטר, והאם חיפשה פתרון למצוקה של בנה, ופנתה באמצעות יועצת ביה"ס לעמותה.
אוהד, נמרץ וחביב בן 30+ עצמאי, נשוי ואב טרי מתגורר בתל אביב.
..."לא הבנתי כמה דמות האב יכולה להיות חסרה בחייו של ילד, עד שפגשתי את לירן" אמר אוהד.
לירן ואוהד נפגשים קבוע פעם בשבוע, משחקים יחד, הולכים לים ומשוחחים ארוכות.
בקיץ שעבר, ראה אוהד שלירן קצת משועמם, וגם לא התנסה בשימוש בפטיש ומסמר, מקדחה וצביעה, הוא הציע לקחת אותו לביצוע עבודות שיפוצים שערך בגן הילדים של אשתו.
השמחה היתה גדולה וההנאה מרובה. ילירן למד למדוד ולתכנן, לבצע ולראות תוצאות, ובעיקר
ולהנות בתחומים שאינם בהישג ידו, לולא אוהד "אחיו הבוגר" השותף הפעיל בחייו.
הקשר האישי שלהם ממשיך גם לאחר לידת בנו הראשון של אוהד והיותו אב טרי, "לרגע לא חשבתי שאני יכול להפרד מלירן" אומר אוהד.
לירן, שבתחילת הקשר היסס להיפתח ולהיקשר לאוהד, מודה היום בחיוך, שאוהד הוא אחד הדברים הטובים שקרו לו.
 
"קרן אור" בחיי
תמר סטודנטית בת 27 למשחק בסמינר הקיבוצים, חונכת את אור, בת 9 , והן נפגשות פעם בשבוע לשעתיים, כבר כמעט שנה.
"...קרן האור בחיי" קוראת תמר לאחותה הצעירה, כשכבר בתחילת הקשר הרגישה את האהבה החבויה מתחת למעטה הביישנות והשקט של אור.
אור, בת לעובדים זרים שאביה גורש חזרה להודו, מתגוררת עם אמא בשכונת התקווה.
עגועים עזים לאב הנמצא רחוק (שכלל לא ברור אם יפגשו אי פעם), ושעות רבות ללא האם, הן חלק מהקושי היום יומי של קרן.  כל זה מתפוגג בפגישתה השבועית עם "אחותה הבוגרת" תמר.
תכונות אופי דומות של אנרגטיות , שמחת חיים ורגישות, ותחומי עניין משותפים בתחום משחק ודרמה, מוסיפים לכייף המשותף, ובמקביל גם עומק ולקירבה בקשר המתהדק.
..."בקשר הזה, למרות סדר יום מטורף של לימודים ועבודה, אני מקבלת לא פחות ממה שאני נותנת". אומרת תמר, שממש נקשרה לאור, ומרגישה כי היא לומדת ממנה המון.
בהצגת סוף שנה שהעלה סמינר הקיבוצים, ותמר השתתפה בה במסגרת לימודי המשחק, ביקשה תמר רשות לגלם את דמותה של אור, וכך היה. מתוך מעורבות ואחריות רגשית עמוקה, תמר בחרה להעלות את הקושי של אור כמו גם את החברות המופלאה שנרקמה בינהן.
..."אני פשוט נהנית מהחונכות ומחכה לשעתיים שלנו יחד" מוסיפה תמר.
 
עומרי פורח בצל האילן
" לא ידעתי כמה סיפוק והנאה אקבל מהקשר עם האח הצעיר שלי" אומר עומרי  "אח בוגר" בעמותה.
עומרי עו"ד בן 27, ממשפחת עולים מארה"ב, התחיל להתנדב בעמותה לפני כשנתיים. בתחילה ששימש כ"ממלא מקום" ל"אחים בוגרים" שלא יכלו להגיע לימי כיף, על מנת שה"אחים הצעירים" שלהם לא יהיו לבד. בהמשך, מתוך התחברות עמוקה לרעיון החונכות האישית, החליט להיות "אח בוגר" במשרה מלאה. עומרי הוא בחור עסוק מעל לראש, לבבי וטוב לב, לא שיפוטי ומכיל.
אילן בן 18, נולד באתיופיה ועלה עם משפחתו ארצה כשהיה קטן. חלק מאחיו נפטרו במשך המסע המפרך מאתיופיה לארץ, והם נותרו 4 אחים (3 בנים ובת קטנה). ההורים התגרשו, האב עבר לבאר שבע, האמא נשארה עם 4 ילדים בירושלים, לאחר שעברה שינויים נפשיים קשיים, כתוצאה מטראומות שחוותה במהלך המסע. האחים הגדולים במשפחה שקועים בחייהם על מנת לשרוד, ואילן עם אחותו הקטנה, בעצם מגדלים את עצמם.
אילן, עלם נעים הליכות ושקט, צריך דמות גברית בחייו. דמות שתהיה פנויה וסובלנית, ומסוגלת לתמוך בו. דמות שתשמש עבורו מודל לחיקוי, ותסייע לו לכוון את החלטותיו ומעשיו לכיוונים הנכונים ביותר עבורו.
נוכחותו של עומרי כ"אח בוגר" בחייו, חיזקה אצל אילן את ביטחון האישי, את היכולת להתמודד עם פיתויים של חברה פחות חיובית בה הוא מסתובב, ופתחה לו דלת לבחירת עתידו, באופן שמתאים לו ובדרך הנכונה להצלחה.
כשאילן ביקש לעבור את מבחן הנהיגה בתיאוריה, יחד ישבו, למדו ואילן עבר את המבחן בפעם הראשונה! על מנת לממן את לימודי הנהיגה אילן נאלץ לעבוד, ועומרי עזר לו להשיג עבודה (בה התמיד במשך חודשים רבים). היום יש לאילן רשיון נהיגה, והוא נהנה מעצמאות ולקיחת אחריות אישית.
עומרי ואילן ממשיכים להפגש פעם בשבוע לשעתיים. יוצאים יחד לבלות, לשוחח, וסתם לשתות קפה טוב בין חברים.
..."אם כולם היו כמוהו, אז המשיח היה כבר כאן" אומרת יועצת בית הספר, כשהיא מתייחסת לקשר ביניהם, להתפתחות האישית וההעצמה שאילן חווה, וכמובן לעומרי עצמו ה"אח בוגר" של אילן.

*השמות שונו על מנת לשמור על פרטיות האח הבוגר והצעיר.
 
העמותה מסייעת לילדים ונוער הגדלים בבית עם הורה יחיד וזקוקים לקשר אישי ארוך טווח, תומך ומעצים. העמותה, שהוקמה בישראל בשנת 2003, הינה הסניף הישראלי של הארגון הבינלאומי Big Brothers Big Sisters International, וסניפה פעילים בירושלים, תל אביב רבתי וגוש עציון.

 

להצטרפות להתנדבות מאתגרת ומהנה, וסיוע למאות ילדים ונוער המחכים "לאח או אחות בוגרים": www.bigbrothers.org.il   info@bigbrothers.org.il 
סניף ראשי בירושלים: 02-5612131 שלוחה 3 סוזי suzi@bigbrothers.org.il
סניף תל אביב: 03-7448744 ליה lia@bigbrothers.org.il
סניף גוש עציון: 02-9934757 אבי  avi@bigbrothers.org.il 
 
 
 
 
 

 

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות