דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

גם אתם יכולים לתת פוש קטן להצלחתו של ילד

פעמים רבות מצאנו את עצמנו עוזרים לאחינו הקטן בשיעורי בית בחשבון או לאחות הקטנה במטלה באנגלית, היינו יושבים ומסבירים להם בסבלנות עד שהבינו.

אנו זוכרים את ההתרגשות של האחים הקטנים, לאחר שחזרו הביתה עם התעודה מאושרים –  התגאנו בהם והרגשנו כי יש לנו חלק גדול בהצלחה שלהם. "לאנשים יש כישרון טבעי ללמד ויש להם גם אמביציה להצליח" אומרת אודליה שפיטלני, יו"ר עמותת "פוש" –  "את האמביציה הזו הם מנתבים לתחום ההתנדבות".

 

עמותת "פוש" היא ארגון ללא מטרות רווח, אשר הוקם בשנת 2002 על ידי אודליה שפיטלני "הארגון התחיל כשאני רציתי להתנדב ולא היה לי איפה - לכן התחלתי להתנדב בבית ספר באור יהודה ולקחתי איתי מספר חברות, לימדנו כולנו אנגלית. בסוף השנה, ילדים שלמדו אתנו התקדמו מאוד והייתה דרישה למתנדבים במקצועות נוספים ולכן הבנתי שאפשר לקחת אנשים מהקהילה, למרות שהם לא מורים במקצועם ולתת להם תלמיד שמתקשה והם ילמדו אותו". פעילות עמותת "פוש", מבוססת על שילוב של אוכלוסייה חזקה שתורמת מזמנה לאוכלוסייה חלשה ומסייעת במתן שיעורים פרטיים בהתנדבות.

 

העמותה פועלת כיום ב- 183 מסגרות: בתי ספר, מועדוניות, מרכזי למידה, מתנ"סים ועוד... היא מפעילה כ- 1,100 מתנדבים מהקהילה, אשר מגיעים פעם בשבוע, בשעה קבועה, למקום ספציפי ומסייעים בלימודים לילדים הבאים מרקע סוציו אקונומי נמוך. המשמעות של "פוש" היא: פועלים לשוויון בחינוך וגם נתינת פוש קטן להצלחה לילד, מבהירה אודליה "הילד, שאותו חונכים, רוצה ללמוד, רוצה למצות את הפוטנציאל שלו אבל, ההורים לא יכולים לממן עבורו עזרה פרטית ולכן אנחנו מספקים לו את המתנדב".

 

המתנדבים ב"פוש" הם בכל הגילאים: החל מבוגרים מגיל 18 וכלה בפנסיונרים, כמו גם סטודנטים, אשר מקבלים מלגות דרך אוניברסיטאות ומכללות. "כל אדם שרוצה לתרום לחינוך ויש לו שעה וחצי בשבוע – יכול לתת את היתרון שלו ואת האישיות שלו, כדי לתת איזשהו "פוש" קטן לילד, לכיוון ההצלחה", אומרת אודליה. "המתנדב צריך להיות בעל לב טוב, רצון לתרום, אמפתיה לבני נוער, יכולת הקשבה, יכולת הכלה של מצוקות. אנחנו לוקחים אנשים שהצליחו בחברה. ב"להצליח" אני מתכוונת לאדם, שהפך למנכ"ל חברה אבל גם לאנשים, שהקימו משפחה מתפקדת, שיכולה לשמש לאותו הנער דוגמא של איך בונים משפחה, שאלה דברים לא פחות חשובים מלהצליח בלימודים".

 

לעמותה יש פרויקט נוסף של הוראה מתקנת, במסגרתו העמותה מעניקה סיוע לילדים לקויי למידה, אשר באים מרקע סוציו אקונומי נמוך. הסיוע ניתן על ידי מורים מקצועיים ולא באמצעות מתנדבים, מטרתו ליצור שוויון בין ילדים המקבלים את עזרת פוש לאלו שלהוריהם יש אפשרות להעניק לילדים סיוע, שיעזור להם להתגבר על לקויות הלמידה.

 

בחזרה למתנדבים, אודליה מדברת בהתלהבות על התרומה המשמעותית של ההתנדבות עבור המתנדב: "כשמתנדב לוקח תלמיד ומצליח לגרום לאותו התלמיד לשיפור בלימודים - זה מעצים את ההתנדבות שלו משמעותית. לפעמים הוא מרגיש שהוא ממש הציל ילד ותחושת הסיפוק היא אדירה. אני שומעת סיפורים של מתנדבים, שבמשך השנה הרחיבו את ההתנדבות שלהם והוסיפו עוד שעות ועוד מקצועות. באמצעות המתנדבים אנחנו מצליחים לגרום לתלמידים הרגשת ערך עצמי, הצלחה והשתלבות טובה יותר בעתיד באקדמיה ובחברה ולכן התרומה של מתנדבי עמותת "פוש" היא מעבר לשיפור בציונים - הרבה מעבר".

 

אודליה, אשר גם היום ממשיכה להתנדב, נרגשת כאשר היא מספרת על ההשפעה של ההתנדבות עליה עצמה "זה גרם לי מאוד להעריך את העבודה של מערכת החינוך. אני במקצועי עורכת דין ולא נחשפתי לעבודה הקשה של המורים והצוות החינוכי והיום אני מאוד מאוד מעריכה אותם כי האתגרים שהמורים מתמודדים איתם הם עצומים. מה שגם השפיע עליי הוא: מפגש עם תלמידים, שמתמודדים עם מצוקות, שלא נפגשתי איתן קודם. זה חשף אותי למצוקות מאוד גדולות, שהילדים האלה, הרכים בשנים, מתמודדים איתם. זה גרם לי להרגיש רצון לעזור ולהושיט יד".

 

אתם מוזמנים לבקר באתר של עמותת פוש ולקרוא אודות הפעילויות השונות ולהציע את עצמכם להיות חלק בעשייה ההתנדבותית. "אם יש מישהו שמעוניין להירתם לעניין חינוכי חשוב מאין כמוהו - הוא יכול להתנדב ב"פוש" לשעה וחצי בשבוע, לקבל תלמיד, לקדם אותו ולחגוג את הסיפוק האדיר, שבהתנדבות הזו", מסיימת אודליה את דבריה.

 

בחודש ספטמבר, יחזרו אותם ילדים לספסל הלימודים, לשנה חדשה מלאה באתגרים. אנו מזמינים אתכם, מתנדבים בכל הגילאים להתחבר לילד או ילדה באזור מגוריכם, למשך שעה וחצי בשבוע, ליצור שינוי אמיתי בתחושת המסוגלות של הילד, בביטחון העצמי שלו ובחוויית ההצלחה שלו.

 

להתנדבות באזור מגוריך, ניתן לפנות ישירות לרכז באזורך או למשרדי עמותת פוש: טל` 03-5354965 ניתן גם לפנות לאי מייל : push@pushedu.org

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות