דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

אל תתן לזה לעלות לך לראש

  ועדת חברה

"מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו?", שר דני בסן למילים של יענקלה רוטבליט וללחן של יזהר אשדות.
 
רק שכמו בכל שיר, המוזיקה והמילים הן רק קצף הגלים של אמת כואבת שנכתבה בהרבה דם, זיעה וכאב של אלפי שנות תרבות אדם. וכמו כל שיר גם מילים אלה הן… צפירת האשכבה של נפילת כלכלת מדינות העולם, המזמינה אותנו להתעורר לרעיון, שמנהיגות והובלה דורשות אחריות חברתית. זה נכון במנהיגות של כלכלה ותרבות. זה נכון במנהיגות של קהילה וארגונים. זה נכון במנהיגות של משפחה, זוגיות וחברים וגם במנהיגות והובלה של כל אדם בינו לבין עצמו.
 
אם יש מאפיין אחד עיקרי לקריסת האמון הציבורי בשווקים ובאפקט הדומינו המזעזע את כלכלות מדינות העולם, הרי שהוא ההתפכחות מגישת הדורסנות החזירית של הקפיטליזם הנצלני. ככל שחברות מתמקדות בניצול משאבים ובמיקסום רווחים, כך הן דוחפות ומובילות לקריסת מערכות גלובלית בהמשך הדרך, וקלקול דרכי החברה הטובה.

כל אחד יודע להתמודד עם אתגרים. אבל, אם נרצה לאתגר אדם באמת – נעניק לו כוח. שמות של רודנים יכולים לעלות בנו באותה מהירות בה נרגיש את עוצמתה של סטירה מצלצלת. שיכרון הכוח הוביל את האדם משחר ההיסטוריה לחשוב רק על עצמו ולדרוס ביד רמה משאבי טבע, אנשים וערכים.
 
מאפיין נוסף עוסק בסיבה שלשמה אדם מנהיג. אמרו את זה קודם, לפניי: "אם אין אני לי, מי לי? וכשאני לעצמי, מה אני?". אם מנהיג האדם לשם עצמו, אז או שהוא ישגה ביוהרה או שהוא ישקע בתפלות; אך אם הוא מנהיג עבור אחרים - אז קורה קסם.
כאשר יתעל האדם את המניע שלו למנהיגות לטובת האחר והכלל, גם הוא ירוויח, ועוצמתו תבוא לידי ביטוי באופן שקול, בונה, תורם ונכון. במקרה כזה, אנשים יעזרו לו להנהיג, יותר ממה שהוא מתאר לעצמו.
 
נעצום לרגע את עינינו וניזכר בפעם שבה עשינו משהו עבור מישהו אחר. ותוך כדי שנזכר שעשינו משהו, אמרנו משהו או שתרמנו מזמננו או עשייתנו, אולי נבין, שבעצם בכל פעם שבה אנו באים במגע עם אחרים ישנה השפעה הדדית. בכל פעם שבה יש קשר בינינו לבין אחרים, נוצרים יחסי גומלין ושיתופי פעולה. לא כך?
 
ולעומת זאת, כאשר אנו חושבים רק על עצמנו, אנו פוגעים באחרים. וזו רק שאלה של זמן עד שנבין, כדברי השיר: "ותתעורר פתאום, ואז תראה מלמעלה עד למטה, יש אותו מרחק, ואז תלמד, מי יהיה האחרון אשר יצחק".

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. דואג (23/03/2009 21:45:16)
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות