דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

המתכון להכנת קהילה

לנוכח מגמת התפוררותן של קהילות ושל תחושת הקהילתיות, המסתמנת בשנים האחרונות, עולה הצורך לבנות מחדש קהילה. הבנייה חייבת להתבצע תוך ניסיון לשמור על ערכים היקרים לנו תוך התאמה לארגון החברתי העכשווי (טורים אישיים)

  ועדת חברה

 

מהם המרכיבים הרצויים בבניית קהילה?
         
מרכיב ראשון, הוא מסגרת משותפת ליחידים ולקבוצות, המאפשרת להם להתקיים באווירה של פתיחות תוך שמירה על זהותם - ארגון כזה ימנע הקצנה של הקבוצות השונות בקהילה ויאפשר פתרון בעיות בדרך שיתופית. יש להימנע ממנהיגות קהילתית, הדואגת לקבוצה שממנה צמחה. נדרשת מנהיגות בעלת ראייה כוללת, המנסה לפתור את בעיות הקהילה כולה.


המרכיב השני, הוא גרעין של הסכמה על ערכים משותפים. נראה, שזה המרכיב החשוב ביותר של הקהילה. תפקיד הקהילות בעתיד יהיה לבנות ולתקן בהתמדה וקפידה את מסגרת הערכים המשותפים, כמו חירות וצדק, ולהקנותם באופן ברור.
 
המרכיב השלישי הוא מערכת נתינה, לתת וגם לקבל בו זמנית. מערכת זו תמנע ממשפחות ומיחידם להרגיש חסרי אונים, כפי שהם מרגישים בהיותם מקבלים בלבד. נתינה וקבלה הדדיות הן התנאים לחברה בריאה. הצעירים לומדים מוקדם מאוד ש"עזרה הדדית" ומעורבות מקילות על ההסתגלות בחברה, וקהילה טובה תומכת ופועלת באווירה של שיתופיות והדדיות. רוב האנשים זקוקים לחברה, לזהות ולשייכות והם מנסים להימלט מהבדידות. הדבר נכון לגבי מבוגרים וצעירים גם יחד. בהיעדר מפגשים המעודדים שיתוף פעולה, נשקפת סכנה שהמבוגרים יפנו אל כתות למיניהן והצעירים יפנו אל חבורות רחוב.
 
המרכיב הרביעי הוא השתתפות פעילה בחיי הקהילה. קיימות דרכים שונות לקחת חלק בחי הקהילה, למשל: הצבעה בבחירות, הבעת דעה באסיפות, ותמיכה באלה הזקוקים לעזרה. השתתפות משמעותית אינה מתרחשת מעצמה. חייבת להיות תרבות קהילתית אשר תעורר בכל יחיד ובכל קבוצה אמון והרגשת ביטחון, שצורכיהם יילקחו בחשבון וקולותיהם יישמעו.
 
המרכיב החמישי, ולא פחות חשוב מקודמיו הוא: ניסיון מתמיד להגדיר מחדש את זהות הקהילה. קבוצה נדרשת להגדיר לעצמה מחדש את זהותה ולא להתייחס אליה כאל דבר מובן מאליו, כי תמיד יהיו צעירים שיש להדריך אותם וחברים חדשים שנכנסים אל תוך מעגל חדש. אפילו קבוצה ללא מסורת מתמשכת יכולה להצהיר על זהותה, מטרותיה וערכיה המשותפים.


הגענו למרכיב השישי שחשוב מאד למתכון ומוסיף המון, והוא: שמירה על פתיחות של המערכת. קהילה בריאה חייבת מצד אחד להגן על עצמה מפני כוחות מבחוץ, העלולים לפגוע בשלמותה, ומצד שני היא חייבת לשמור על יחסים פתוחים ובונים עם העולם שמעבר לגבולותיה. שילוב בין הרצון להישאר מוגנים ובטוחים, לבין קיומם של יחסי הדדיות עם המעגלים שבחוץ.


המרכיב השביעי, אחד לפני האחרון, הנדרש לצורך המתכון שלנו הוא: דאגה להמשכיות. כל קהילה הרוצה להבטיח את המשכיות חיוניותה צריכה לתת לבני הנוער הזדמנויות למצות את יכולתם ולסייע להם בהכנתם לתפקידיהם העתידיים; זאת על ידי החדרת הערכים המשותפים, חיזוק המחויבות למטרות משותפות ושימור וחידוש המורשת המשותפת.


המרכיב האחרון, שבלעדיו המתכון יכול להישאר עוד פתקית על המקרר, הינו: שמירת הקיים למען העתיד. חיוני לדאוג לכללים ברורים מאוד ל"תחזוקת" הקהילה. האנשים המעורבים בכך חייבים לחוש אחריות ולהיות מוכנים לתת דין וחשבון על מעשיהם. כיוון שבחברה דמוקרטית לחלק ניכר מהאוכלוסייה יכול להיות תפקיד כל שהוא בנושא ה"תחזוקה" של הקהילה, יש לדאוג להקים ארגונים שכונתיים ולעודד התנדבות ויוזמה של אזרחים רבים ככל האפשר להיות מעורבים בקהילה. על ידי כל הפעילויות האלה, הקהילה תשמור על הקיים תוך הכנסת שיפורים נדרשים.


קהילות משמשות תשתית לבנייתה של חברה דמוקרטית איתנה. כיבוד הערכים של הקבוצות השונות, לצד טיפוח נאמנויות, חיוניות לשמירה על חברה חופשית, למניעת הופעתה של דיקטטורה ולטיפוח חברה פלורליסטית, המאפשרת חיים משותפים לכל.

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות