דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

עבדים נותרנו

  אפשר אחרת  

לפני 144 שנה בוטלה העבדות בארצות הברית והוכנס התיקון ה-13 לחוקת ארצות הברית - לא תתקיים עבדות או העסקה בכפייה, למעט ענישה על פשע שהאדם יורשע בו על פי דין בתחומי ארצות הברית או בכל מקום הנתון לשיפוטה. המחיר 4 שנות מלחמה ו-600 אלף אנשים שנהרגו במהלך המלחמה. אברהם לינקולן, הנשיא ה16 של ארה"ב נרצח. 

ההערכה היא שיותר מ-12 מליון עבדים הובלו לאמריקה בספינות בתנאים לא אנושיים, בעיקר לקאריביים ולברזיל תמורת זהב וסחורות. נעשה ניסיון לנצל את האינדיאנים לעבדות, אבל ל'מזלם' הם מתו בהמוניהם ממחלות (שהביאו איתם המתיישבים מאירופה) וחלק נוסף נכחד עקב קרבות עקובים מדם עם המתיישבים החדשים. למעשה, אפריקה שימשה כמאגר עבדים.  

באנגלית, עבדות = slavery, עבודה = work, eployment, job. אין קשר בין המילים ולעולם גם לא יהיה, ויחד עם זאת דואגים לא לשכוח את ההיסטוריה עקובת הדם. בעברית זה כבר סיפור אחר. 'עבודה' ו'עבדות' באות מאותו שורש. במציאות של מדינת ישראל 2010 אולי לא בכדי. המילה 'עבד' - משורש ע.ב.ד, ומשמעותה נתין, משועבד למישהו, רכושו של אדם הרשאי להשתמש בו לצרכיו או למכור אותו לאחר. 'עבודה' - משורש ע.ב.ד, ומשמעותה עשיה, עיסוק, מלאכה, משרה, עיסוק במקצוע מסוים לשם פרנסה, מאמץ להשיג תכלית מסוימת.

זכור כי עבד היית בארץ מצרים 

בני ישראל היו עבדים במצרים. לכן, אתם מצפים שבמדינת ישראל של המאה ה-21 המושג עבדות לא יתקיים וצריך יהיה לחפש בנרות איזה אירוע חריג שיצביע על עשב שוטה.לצערי לא צריך להתאמץ. בשלושים שנותיה הראשונות הייתה מדינת ישראל אות מופת לחירותם של העובדים בה. המדינה הצעירה שזה עתה נולדה בקשיים אדירים קלטה תוך שנים מעטות אוכלוסיה הגדולה פי ארבע מאוכלוסייתה המקורית, ויחד עם זאת, הצליחה ליצור מערכת חוקים סוציאליים מן המתקדמות בעולם: חינוך חובה חינם, ביטוח לאומי, איסור עבודת ילדים, חוקי הגנה על האישה והאם העובדת, חוקים נגד ניצול עובדים ועוד.

מה קרה מאז, בשלושים השנים הבאות?  יש עבדות בארץ, לאן שלא תסתכלו תראו אותה מסתכלת אלינו בשיא חוצפתה, מרימה את ראשה המכוער בצורה של עסקנים ומתעלמת בציניות מכל ערך מוסרי חברתי, תוך ניצול החלש. 

סחר בנשים

עסק המגלגל מיליארדים. בכל שנה נוספות לתעשיית המין הישראלית מאות נשים, רובן מחבר העמים. רוב הנשים בשנות העשרים לחייהן, ויש גם צעירות יותר, אפילו ילדות. חלק מהנשים שמוברחות לישראל יודעות שתועסקנה כאן בזנות, ומגיעות לישראל בשל מצוקה כלכלית קשה. חלק גדול מהנשים ענו למודעות "דרושים" בהן נאמר להן כי תעבודנה בתור מטפלות, מלצריות, פקידות, רקדניות או בנות לוויה, ומגלות שהגיעו לבית זונות. חלק אחר נחטפות ברחוב בעת ביקורן בארץ כתיירות ומאולצות לעבוד בזנותאלה שמסרבות לעבוד מוכות ונאנסות עד שהן מסכימות. נשים אלו חייבות לעבוד יומן ולילה תחת פיקוח ואיומים מתמידים. הנשים המוברחות לישראל שרויות בפחד. הן אינן מכירות את השפה, מסמכיהן האישיים נלקחים מהן, הן משועבדות לחובות, ותלויות לחלוטין בסרסוריהן. נשים רבות מוחזקות בניגוד לרצונן, בתנאים הדומים לתנאי כלא. הנשים מאולצות לשרת לקוחות שבעה ימים בשבוע, בממוצע של 13 שעות ביום. למרביתן לא ניתנות ימי חופשה, אף לא בזמן המחזור החודשי. לעיתים הן מורעבות או מסוממות עד שהן מתמכרות. נשים ש"פדו את חובן" מקבלות בממוצע 20 ש"ח ללקוח. עם תום החוזה הנשים מגורשות בחוסר כל.

עובדים זרים

בשנות ה-90' החלה מדינת ישראל למנוע מעבר של פלשתינאים לתוך שטחי מדינת ישראל. איפה מוצאים "כוח עבודה זול"? החברות הישראליות החלו "לייבא" ממדינות אחרות. שנת 2002 הייתה שנת השיא בה היגרו לישראל למעלה מ- 250,000 עובדים זרים, רובם הגדול היו לא חוקיים. אין להם חופש עיסוק, דרכוניהם מצויים אצל קבלניהם, הם שילמו כסף רב (אלפי דולרים) עבור ה"זכות" להיות עבדים בישראל. רובם הגדול חי בפחד מפני רדיפות וגרוש אם לא ירצו את אדוניהם הקבלנים.בשנים הראשונות הם בד"כ עובדים רק על מנת להחזיר את ההלוואה שלקחו. במקרה שהמעסיק לא משלם להם או מכה אותם, אין ביכולתם לעזוב אותו (לברוח ממנו) כי אז הם נחשבים ל"לא חוקיים" - הם נכלאים למשך חודשים ומגורשים בחזרה לארצם, שם עלולים להירצח כי לא החזירו את ההלוואה שלקחו.  

חברות קבלניות

מאבטח בבית ספר, מנקה בקניון, הקופאית בסופר, עובדים בתנאי קיפוח דרך חברות קבלניות. שכר מינימום, בלי תגמול על שעות נוספות, בלי דמי מחלה, בלי פיצויים ובלי פנסיה.
ההערכה היא שיש כ250,000 בני אדם המועסקים בדרך זו. יותר מ10% מכלל השכירים במשק! אפשר לפטר את העובד ברגע שרוצים. הקבלן כבר יעשה את העבודה. 

ומה עם עובדי רשויות מקומיות ודתיות ששכרם מולן לאורך חודשים?
מה עם העובדים המשתכרים בשכר המינימום שהינו שכר עבדות?

מה עם העובדים המשתכרים, בניגוד לחוק, פחות משכר המינימום?   

במדינה בה ערך עליון הוא רווח, גם על חשבון החלשים, אין פלא שרואים כל כך הרבה עוולות, כל כך הרבה ניצול ושעבוד לאחרים. איפה הצדק החברתי? איפה הסולידריות? למה המדינה לא עושה שום דבר לביטול העבדות? במדינת ישראל, שכל כך מתיימרת להיות ארצות הברית, אולי הגיע הזמן לטפל באותם עסקנים נצלניים ולבטל לאלתר את העבדות בישראל?

 

 הקליקו והגיבו למאמר

הכותב הינו אבא שדואג לעתיד ילדיו ונמאס לו לשתוק על תחלואי החברה

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות