12 יתרונות ההתנדבות לאחר פרישה

כשזה מגיע לפנסיה, יש הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון. מה תעשה עם הזמן הפנוי החדש שלך? איך תישאר פעיל ומעורב? ואז יש את האחד הגדול הזה:

איך אוכל למצוא את תחושת המטרה שלי ועדיין לעזור לאנשים?

אפשרות מצוינת אחת היא לנדב את הזמן והכישורים שלך כדי לעזור לאחרים. זה יכול להציע יתרונות רבים, הן עבורך והן עבור הארגון בו תבחר לעזור. המשיכו לקרוא כדי ללמוד עוד על 12 היתרונות של התנדבות לאחר פרישה. אתה עשוי להיות מופתע כמה אתה יכול להרוויח מלהחזיר.

מדוע קשישים צריכים להתנדב – 12 הטבות מדהימות

1. בונה קשרים וידידות

נתחיל עם שינוי מדוע התנדבות יכולה את חייך. אחד היתרונות הגדולים ביותר של התנדבות לאחר פרישה הוא ההזדמנות להכיר חברים חדשים. בין אם אתה עובד עם ילדים, בעלי חיים או מבוגרים, התנדבות מספקת הזדמנות מספקת להתחבר לאחרים שחולקים את התשוקות שלך. הגורם החשוב כאן הוא לתרום מזמנך וכישוריך בארגון שבאמת אכפת לך ממנו. אם אתה מאמין במטרה, סביר יותר שתפגוש חברים אחרים בעלי דעות דומות שחולקים את אותה להט.

מתנדב לאחר פרישה

21% מהאנשים מתחילים להתנדב לפגוש חברים ו-20% מאלה שהתנדבו לפחות פעם בחודש דיווחו על רכישת חברים חדשים דרך חווית ההתנדבות, אז כדאי לחדד את ההזדמנות הנכונה להתנדבות. אחרי הכל, להחזיק חברים הוא המפתח לפרישה מאושרת. אז אם אתם מחפשים דרכים להרחיב את המעגל החברתי שלכם ולהדוף את הבדידות, שקול להתנדב.

2. נותן תחושת מטרה

לעתים קרובות כאשר אנשים פורשים, הם מוצאים את עצמם נאבקים בתחושת מטרה. יכול להיות שביליתם את כל חייכם בעבודה לקראת פרישה, וברגע שהגעתם לזה, אתם תוהים מה לעשות הלאה. אמנם ישנן דרכים רבות עבורך למצוא משמעות והגשמה בחייך, אך התנדבות היא התחלה מצוינת.

מחקר אחד בחן כיצד התנדבות לאחר פרישה משפרת את הרווחה הפסיכולוגית של קשישים. הם גילו שהתנדבות עוזרת באופן משמעותי להחזיר את תחושת המטרה והזהות. רק היזהר לבחור את ההזדמנות הנכונה למתנדבים שמשקפת את התשוקות שלך וכזו שמתיישרת עם הערכים שלך. תגלו ששינוי בחייו של מישהו יכול לעשות שינוי גדול עוד יותר בחייכם.

 3. מגביר את הביטחון שלך

תחשוב על הפעם האחרונה שעשית משהו בשביל מישהו אחר מבלי לצפות לתמורה. אולי התנדבת את זמנך בבית תמחוי או קראת סיפורים לילדים בספרייה. מה שזה לא יהיה, אני בטוח שהרגשת די טוב עם עצמך אחר כך. מחקרים על עבודת התנדבות של מבוגרים מבוגרים מצאו שמתנדבים דיווחו על רמות חיזוק של הערכה עצמית וביטחון עצמי. בסופו של דבר, ההתנדבות דוחפת אותך מאזור הנוחות שלך, גורמת לך להרגיש מוערך ובונה את הביטחון העצמי שלך לאורך הדרך. מה יש לא לאהוב?

4. מחזק את הבריאות שלך

עד עכשיו אנחנו יודעים שהתנדבות עושה טוב לנשמה שלך. אבל מה שאתה אולי לא יודע זה שזה גם נהדר לבריאות הכללית שלך. גוף מחקר הולך וגדל מתעד את היתרונות הבריאותיים של התנדבות לאחר פרישה.

צינור שמתנדבים:

 • דווח על איכות שינה טובה יותר
 • יש פחות סיכוי לפתח יתר לחץ דם [1]
 • להעלות את רמות הפעילות הגופנית שלהם
 • לחזק את עצמאותם התפקודית

התנדבות יכולה להיות המפתח לשיפור הבריאות שלך בפנסיה ולשמירה על כושר ככל שאתה מתבגר.

5. שומר על דעתך חדה

ככל שאתה מתבגר, מובן מאליו שאתה צריך לעבוד קצת יותר קשה כדי לשמור על דעתך חדה. אבל האם ידעת שהתנדבות לאחר הפרישה מועילה לתפקוד הקוגניטיבי שלך? למעשה, הודות לגירוי החברתי והאינטלקטואלי הכרוך בהתנדבות, הוכח שלקשישים שמתנדבים יש סיכון נמוך יותר לפתח אלצהיימר וצורות אחרות של דמנציה. מחקר אורך בחן את ההשפעות של התנדבות על תפקוד קוגניטיבי בלמעלה מ-11,000 מבוגרים מעל גיל 51.

התוצאות?

הממצאים העלו כי היתרונות של התנדבות לאחר פרישה מצטברים עם הזמן. וזה היה מועיל במיוחד עבור זיכרון עבודה ועיבוד. אז אם אתם מחפשים דרך לשמור על חדות נפשית, שקול לאסוף כמה חברים ולהירשם להתנדב יחד למטרה שבה אתם מאמינים. לא רק תעשו משהו טוב למען אחרים, אלא גם תעשו לשמור על המוח שלך פעיל ובריא.

6.  מלמד אותך מיומנויות חשובות

יש כל כך הרבה דברים ללמוד בחיים, והתנדבות מספקת דרך מצוינת לאסוף מיומנויות חדשות. זו הזדמנות מושלמת לנסות משהו חדש ולהרחיב את האופקים שלך. לא משנה גילך, אתה יכול ללמוד הרבה מהתנדבות:

 • לחשוף תשוקות חדשות
 • הבן נקודות מבט אחרות ונסיבות חיים
 • גלה כישרונות נסתרים
 • למד תהליכים חדשים ואתגר את המוח שלך

אין הגבלת גיל ללמידה – כל עוד אתה לוקח על עצמך את הלך הרוח של לומד לכל החיים. אם אתה יכול לשלב את תחושת הייעוד שלך עם חיזוק הנוירופלסטיות שלך, זו סיבה די מוצקה להתנדב לאחר הפרישה.

7. מוריד את רמת הלחץ שלך

בעוד שאנשים רבים מאמינים שפרישה היא תקופה נטולת דאגות, מבוגרים יותר נוטים למעשה ללחץ. בואו נודה בזה, אנשים רבים נאבקים בהסתגלות לתקופת מעבר זו. זה עניין גדול לעבור מ"ימים מובנים מלאי מטרה והכרת הצעדים הבאים שלך" ל"ימים חסרי מבנה לחלוטין שמנסים למלא חלל שמזמזם ברקע." לא משנה איך אתה פורס את זה, המעבר לפנסיה מהווה אתגר גדול. דרך עוצמתית אחת להילחם בלחץ הזה היא לבנות חוסן.

כמה מחקרים מצביעים על כך שהתנדבות גורמת לך להיות יותר עמיד בפני לחץ. מחקר אחד מצא שההשפעה מחסנת הלחץ של ההתנדבות שיפרה את הרווחה הרגשית של המשתתפים שהתנדבו על בסיס יומיומי. אז אם אתם מחפשים דרכים להפחית מתח, שקול להחזיר לקהילה שלכם בצורה של התנדבות.

8.  מקדם אריכות ימים

מחקר מצא שאלו שהתנדבו למעשה חיו זמן רב יותר. אבל רק אם הלב שלהם היה במקום הנכון. אם הכוונה שלך היא באמת לעזור לאחרים (ולא לגרום לעצמך להרגיש טוב יותר), תחיה יותר. על פי המחקר, לאלה שהיו להם את המניעים הנכונים במקום – למשל, הם התנדבו מסיבות כמו קשר חברתי, ערכים אלטרואיסטיים, למידה והבנה – היו בעלי שיעור תמותה נמוך יותר בהשוואה ללא-מתנדבים:

זו סיבה נוספת באמת להקדיש זמן לשקף עצמי, לעשות את המחקר ולנחות בהזדמנות התנדבותית שמתאימה. ההתאמה לאותנטיות שלך היא כל כך חשובה, שהיא אפילו יכולה להשפיע על אורך החיים שלך.

9. פותח הזדמנויות לנסיעות

כשרוב האנשים חושבים על טיולים, הם מדמיינים חופים חוליים, פסגות הרים קרירות וכפרים מרוחקים. אבל יש עולם שלם של אפשרויות שמחכה לאלה שמוכנים לצאת אל מעבר למסלול המכות להתנדב. אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת היא על ידי התנדבות זמנך וכישרונותיך במיקום חדש. 

בין אם אתם מחפשים לטבול את עצמכם בתרבות אחרת או פשוט לחקור מקום חדש, התנדבות יכולה לספק הזדמנויות להרפתקה שלא חשבתם שאפשרות.  אז אם חלמתם לראות את העולם, שקול להירשם לפרויקט התנדבותי ולצאת למסע בלתי נשכח.

10. מגשר על פער הדורות

תחשוב על הפעם האחרונה שתקשרת עם (או אפילו התיידדת) עם מישהו מחצי גילך שלא היה בן משפחה? רוב הסיכויים, עבר זמן. ואם לאחרונה, אז אתה על משהו. אחד היתרונות של התנדבות לאחר הפרישה הוא בכך שהיא פותחת הזדמנות לחברות בין דורית, שמגיעה עם כל כך הרבה יתרונות. לא רק שהוא משמש כחיץ לחצים, אלא שהוא אפילו יכול להגדיל את נפח המוח והתפקוד הקוגניטיבי שלך. בין אם אתה מקיים אינטראקציה עם ילדים, בני נוער או מבוגרים, התנדבות מספקת הזדמנויות לשיחות משמעותיות וקשרים על פני דורות. וזה יכול להיות ממש חזק.

11. עושה אותך מאושר יותר

במילים פשוטות – התנדבות לאחר הפרישה עושה אותך מאושר יותר. כשאתה עושה דבר טוב, זה מרגיש כמעט כאילו היקום מתגמל את המאמצים שלך בשיא מרומם. התנדבות, תרומת כסף או אפילו רק מחשבה על כך יכולה לשחרר כימיקלים למוח המרגישים טוב. מה שנקרא "גבוה של עוזר" הוא תחושת השמחה והסיפוק שאתה חווה לאחר עשיית מעשה טוב או מעשה חסד. בעיקרון, אנחנו מחויבים לעזור לאחרים. אז למה שלא תשתמש בזה לטובתך (ושל העולם)?

12. עוזר לך להשאיר מורשת

כשאנחנו חושבים על מורשת, אנחנו חושבים לעתים קרובות על דברים כמו כסף או רכוש שהועברו ליורשים. אבל מה עם המורשת של זמננו על פני כדור הארץ? התנדבות ועבודות צדקה יכולות לעזור לך לבנות את שלך. בין אם אתה נלהב לעזור לבעלי חיים, לבנות מחדש קהילות או להדריך צעירים, יש הזדמנות להתנדבות שמתאימה לך.

האם אי פעם חשבת איך חייך ייזכרו לאחר שתלך? האם תתפרסם בהישגיך הגדולים? או האם הדברים שעשיתם כדי לעזור לאחרים יהיו הדברים שהכי זוכרים?

השלבים הבאים להתנדבות

אם אינך יכול להקדיש את הזמן להתנדבות, שקול לתרום לארגוני צדקה. או אם אינך מסוגל פיזית, חקור את אתרי ההתנדבות הווירטואליים הללו. או בדוק את ההזדמנויות האלה להתנדבות כדי להתחיל. ללא קשר למסלול ההתנדבות שאתה נוקט בו, היה בטוח שזו הזדמנות שמעוררת אותך. מה שחשוב הוא שכל היתרונות הללו של התנדבות לאחר הפרישה יתחברו כאשר תתחילו עם הזכות:

 • כוונות ורצון אמיתי לעזור לאחרים
 • ארגון והזדמנות
 • אנשים שאתה נהנה ומעריך
 • כי אתה מאמין בו
 • תפקיד המציג את הכישורים והאישיות הייחודיים שלך

קרא גם את המדריך הזה על מהי התנדבות כאן.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים

מתנדבי האומות המאוחדות

איך למצוא ארגון צדקה מומלץ

ברוכים הבאים לעולם התוסס של הפילנתרופיה בישראל! עם אינספור ארגוני צדקה המוקדשים למטרות מגוונות, מציאת הצדקה המושלמת לתרום לה יכולה להיות מסע מעשיר. בין אם

תוכניות צדקה והתנדבות מובילות בתאילנד השנה

לנסוע לתאילנד לעבודת צדקה

יציאה למסע כדי לנסוע לתאילנד לעבודת צדקה יכולה להיות חוויה מתגמלת להפליא. פנינה זו מדרום מזרח אסיה, הידועה בתרבות העשירה, הנופים היפים והמקומיים הידידותיים שלה,

התנדבות לסטודנטים

התנדבות לסטודנטים

עבודה התנדבותית לתלמידים היא חוויה טרנספורמטיבית שחורגת מעבר ללמידה מסורתית בכיתה. עיסוק בשירות קהילתי לא רק מעצים את התלמידים להשפיע לטובה אלא גם מטפח כישורי

התנדבות בונה ביטחון עצמי והערכה עצמית

הזדמנויות התנדבות וירטואליות

הזדמנויות התנדבות וירטואליות צצו כדרך טרנספורמטיבית עבור אנשים לחולל שינוי, תוך מינוף כוחה של הטכנולוגיה להתחבר, לשתף פעולה ולתרום למטרות שונות ברחבי העולם. בעולם יותר

דילוג לתוכן