מדוע חשובה ההתנדבות?

כאשר רובנו מנהלים חיים עסוקים במיוחד, הרעיון של התנדבות – לתת את הזמן והאנרגיה שלך למטרה ללא תגמול כספי – עשוי להיראות כמשימה בלתי אפשרית. עם זאת, התנדבות חשובה מסיבות רבות ואינה צריכה לקחת יותר מדי זמן. ולמעשה, היתרונות של ההתנדבות הם עצומים עבור המתנדב – לא רק הקהילה, הפרט או הארגון שמקבלים את סיועם.

אז למה העניין בהתנדבות? הפילוסוף היווני אריסטו אמר פעם שמהות החיים היא "לשרת אחרים ולעשות טוב", ונראה שמספר הולך וגדל מאיתנו מתחיל להתעורר ולראות מדוע התנדבות חשובה. אנשים מתחילים להבין כיצד שירות ועזרה זה לזה ולקהילות שונות מועילים לא רק לאחרים אלא גם לעצמנו.

מדוע חשובה ההתנדבות?

ההתנדבות חשובה מכיוון שהיא מציעה עזרה חיונית למטרות ראויות, לאנשים נזקקים ולקהילה הרחבה יותר. ואכן, ארגונים וארגוני צדקה רבים מסתמכים על נדיבותם של מתנדבים, מכיוון שלעתים קרובות הם ממומנים רק באמצעות מועצות ממשלתיות או מקומיות, ואינם יכולים להרשות לעצמם לשלם משכורות לכל הצוות שלהם. למעשה, חברות רבות תלויות כמעט אך ורק בצוותים של מתנדבים שיעזרו להם לשגשג ולעשות את עבודתם.

לְהִתְנַדֵב

אז מה היתרונות בהתנדבות?

כמובן שהיתרונות בהתנדבות למקבלי עזרה ברורים. בין אם זה לספק לילדים במדינת עולם שלישי שיעורי אנגלית בחינם או איסוף פסולת לניקוי חופים בהתנדבות, ההטבות למקלט ולקהילה הרחבה יותר הן בדרך כלל חלק מהסיבה לכך שאתה מחליט להתנדב מלכתחילה.

אבל האם הבנת עד כמה התנדבות יכולה להיות חשובה עבור האדם שעושה זאת? למעשה, התנדבות מועילה לעושה עבור מארח שלם או מסיבות, כולל הפחתת מתח, מאבק בדיכאון ומתן תחושת מטרה.

ולמרות שמחקרים מראים שככל שתתנדב יותר, כך תחווה יותר יתרונות, ההתנדבות לא חייבת להיות כרוכה בהתחייבות ארוכת טווח. אפילו נתינה בדרכים פשוטות יכולה לעזור לנזקקים ולשפר את הבריאות והאושר הכלליים שלך. אז, בואו נסתכל מקרוב על למה התנדבות חשובה עם שבעה יתרונות מרכזיים של המעשה האלטרואיסטי הזה.

1. התנדבות מחברת אותך עם אחרים

אם אתה מרגיש בודד, מבודד, או פשוט רוצה להרחיב את המעגל החברתי שלך, התנדבות בקהילה המקומית שלך היא דרך חשובה – ולעתים קרובות מהנה – להכיר אנשים חדשים. למעשה, אחת הדרכים הטובות ביותר להכיר חברים חדשים ולחזק מערכות יחסים קיימות היא להתחייב לפעילות משותפת יחד, וההתנדבות מאפשרת לך לעשות בדיוק את זה.

אם עברת לאחרונה לעיר או למדינה חדשה, התנדבות היא דרך חשובה וקלה להכיר אנשים חדשים והיא גם מחזקת את הקשר שלך עם אותה קהילה מקומית ומרחיבה את רשת התמיכה שלך. יתר על כן, זה מחבר אותך לאנשים שיש להם תחומי עניין ותשוקות משותפים ושעשויים להמשיך להיות חברים גדולים.

למעשה, התנדבות היא דרך חשובה ומעניינת לפגוש אנשים שבדרך כלל לא תתחבר אליהם: אנשים מקבוצות גיל שונות, ממוצא אתני או מקבוצות חברתיות. מכיוון שההתנדבות פתוחה לכולם, היא מאפשרת להכיר מגוון רחב של אנשים מכל תחומי החיים, דבר שרק יכול לפתוח את העיניים עוד יותר.

2. התנדבות בונה ביטחון עצמי והערכה עצמית

עשייה טובה לזולת ולקהילה עוזרת ליצור תחושה טבעית של הישג. ועבודה כמתנדבת יכולה גם לתת לך תחושת גאווה וזהות, לעזור להגביר את הביטחון העצמי שלך עוד יותר על ידי הוצאתך מאזור הנוחות והסביבה הטבעיים שלך.

התנדבות בונה ביטחון עצמי והערכה עצמית

התנדבות עוזרת לך להרגיש טוב יותר עם עצמך, ואז תוכל להחזיר אותה לשגרה ה'רגילה' שלך, בתקווה ליצור ראייה חיובית יותר של חייך ושל היעדים העתידיים שלך. אם אתה ביישן או חושש מחוויות חדשות, תרבויות וטיולים, התנדבות בחו"ל יכולה להיות דרך חשובה ומלאת תובנות לעזור לך לבנות ביטחון עצמי גם בתחום זה (ולא לשכוח את היתרון הנוסף של סוג זה של התנדבות – הזדמנות לראות קצת מהעולם בו זמנית!).

הנה מדריך להתנדבות בתל אביב שאולי תרצה לבדוק אם אתה מחליט להתנדב בפרויקטים אותנטיים בישראל.

3. ההתנדבות חשובה לבריאות הגופנית

מעניין, להתנדבות יש יתרונות בריאותיים מובהקים שיכולים להגביר את הבריאות הנפשית שלך, ואולי יותר מפתיע – הגופנית. ואכן, כמות הולכת וגדלה של עדויות מצביעות על כך שאנשים שנותנים מזמנם לאחרים עשויים להפיק תועלת מלחץ דם נמוך יותר ומתוח חיים ארוך יותר.

מחקר משנת 1999 הראה כי ל"מתנדבים גבוהים" (עזרה בשני ארגונים או יותר) שיעור התמותה נמוך ב-63% בהשוואה ללא-מתנדבים. ומחקר עדכני יותר (2013) מאוניברסיטת קרנגי מלון מצא שמבוגרים מעל גיל 50 שהתנדבו באופן קבוע נטו פחות לפתח לחץ דם גבוה (יתר לחץ דם) בהשוואה למבוגרים שאינם מתנדבים. יתר לחץ דם הוא אינדיקטור חשוב לבריאות שכן הוא תורם לשבץ מוחי, מחלות לב ומוות בטרם עת.

 4. חשוב לבריאות הנפש

כאשר מדובר בהתנדבות חשובה לבריאות הנפש, היתרונות ברורים. זה יכול לעזור לנטרל את ההשפעות של מתח, דיכאון וחרדה. אכן, היבט המגע החברתי של עזרה לזולת יכול להשפיע עמוקות על הרווחה הפסיכולוגית הכללית שלך.

ההתנדבות שומרת אותך בקשר שוטף עם אחרים ומסייעת לך לפתח מערכת תמיכה מוצקה, אשר בתורה נלחמת בתחושות של בדידות ודיכאון. התנדבות עם בעלי חיים הוכח גם כמשפר את מצב הרוח תוך הפחתת מתח וחרדה.

לבסוף, התנדבות מגבירה את הבריאות הנפשית פשוט משום שביצוע מעשה אלטרואיסטי גורם לך להיות מאושר יותר; מה שנקרא 'גבוה של עוזר'. בני אדם מתוחכמים לתת לאחרים, ועל ידי מדידת מה שנקרא פעילות מוחית והורמוני אושר [1], חוקרים מצאו שלהיות מועיל לאחרים יכול לספק הנאה רבה.

5. ההתנדבות חשובה לתחושת המטרה

מכיוון שהתנדבות פירושה בחירה לעבוד מבלי לקבל פיצוי כספי, אנשים בוחרים פעמים רבות לתת מזמנם לנושאים או לארגונים שלדעתם הם חשובים או שיש להם קשר מיוחד אליהם.

לדוגמה, אם אתה אוהב חיות גדול, אתה עשוי לעבוד בכמה מקלטים לחיות מחמד. לחלופין, אולי חיית עם או החלמת ממחלה וברצונך להקדיש חלק מזמנך הפנוי לארגון צדקה שעוזר לאחרים החיים עם אותו מצב. התנדבות כזו עוזרת לטפל בבעיה חברתית בעלת משמעות עבורך ובתורה עוזרת לבנות תחושת מטרה, מה שמגביר את האושר שלך.

אתה יכול לנסות להתנדב בכל גיל כדי לעזור לבנות תחושת מטרה, אבל זה נפוץ במיוחד אצל מבוגרים – אלה שפרשו או שאולי איבדו בן זוג של חברים. לא משנה מה גיל חייך, התנדבות יכולה להיות טכניקה חשובה שתעזור לתת לחיים שלך משמעות וכיוון חדשים!

6. התנדבות עוזרת לך לשכוח את הבעיות שלך

יתרון נוסף של התנדבות הוא שהתמקדות באחרים יכולה לתת לנו תחושה עמוקה יותר של פרספקטיבה ולעזור להסיח את דעתנו ממחשבות שליליות ולעזור לעצור הרהורים. התנדבות כרוכה לעתים קרובות בעזרה לנזקקים ויכולה להועיל להראות לנו שלמעשה, חיינו אינם גרועים כפי שחשבנו שהם.

התנדבות

7. ההתנדבות חשובה לקריירה שלך

בשוק עבודה יותר ויותר תחרותי, ניסיון בהתנדבות יכול להיות שימושי להפליא. זה מראה למעסיקים פוטנציאליים שאתה יכול לקחת יוזמה ושאתה מוכן לתת את הזמן שלך כדי לשפר את העולם עבור אנשים אחרים.

יתר על כן, התנדבות מעניקה לך את ההזדמנות לתרגל מיומנויות נפוצות חשובות המשמשות במקום העבודה, כגון תקשורת, עבודת צוות, פתרון בעיות, תכנון וארגון. ואכן, אם לא הייתה לך עבודה במשרה מלאה לפני כן, התנדבות היא דרך חיונית להוכיח את כישוריך כשאתה הולך לראיונות עבודה.

כמו כן, אם זה עתה סיימתם את הלימודים או מחפשים את העבודה הראשונה שלכם, התנדבות היא דרך חשובה וקלה יחסית להכניס רגל לחברה שאיתה תרצו לעבוד. גם אם אין סיכוי מיידי לעבודה לאחר מכן, התנדבות יכולה לעזור לך ליצור קשרים לעתיד.

לחלופין, אם כבר היו לך עבודות ואתה שוקל לשנות כיוון, התנדבות היא דרך חשובה ומהנה לנסות אפשרויות קריירה שונות, במיוחד אם אתה לא ממש בטוח לאן אתה רוצה ללכת הלאה. אכן, התנדבות מציעה לך את ההזדמנות לנסות קריירה חדשה מבלי להתחייב לטווח ארוך!

מסקנות: חשיבות ההתנדבות

ברור שהיתרונות של ההתנדבות הם עצומים – בריאות גופנית ונפשית משופרת, חברים חדשים והימנעות מבדידות, תחושת מטרה וביטחון עצמי עמוק יותר. בתורו, כל הדברים האלה יעזרו להגביר את האושר הכללי שלך: מצב של win-win לכל המעורבים.

אם אתה שוקל להתנדב, שאלו את עצמכם כמה שאלות לפני שתצעדו. ראשית, באמת חשבו מאילו מטרות אתם נלהבים – זה אומר שסביר יותר שתהנו ותישארו מחויבים לעבודה.

שנית, האם אתה מחפש הזדמנויות התנדבות קבועות או האם אתה מעדיף פרויקט חד פעמי? שלישית, איזה מערך מיומנויות אתה יכול להציע ומה אתה יכול לקוות להרוויח מהתנדבות? בהצלחה כשסוף סוף יוצאים לדרך, ותדאגו ליהנות – ההתנדבות חשובה – היתרונות ברורים – אבל חשוב להנות גם!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים

מתנדבי האומות המאוחדות

איך למצוא ארגון צדקה מומלץ

ברוכים הבאים לעולם התוסס של הפילנתרופיה בישראל! עם אינספור ארגוני צדקה המוקדשים למטרות מגוונות, מציאת הצדקה המושלמת לתרום לה יכולה להיות מסע מעשיר. בין אם

תוכניות צדקה והתנדבות מובילות בתאילנד השנה

לנסוע לתאילנד לעבודת צדקה

יציאה למסע כדי לנסוע לתאילנד לעבודת צדקה יכולה להיות חוויה מתגמלת להפליא. פנינה זו מדרום מזרח אסיה, הידועה בתרבות העשירה, הנופים היפים והמקומיים הידידותיים שלה,

התנדבות לסטודנטים

התנדבות לסטודנטים

עבודה התנדבותית לתלמידים היא חוויה טרנספורמטיבית שחורגת מעבר ללמידה מסורתית בכיתה. עיסוק בשירות קהילתי לא רק מעצים את התלמידים להשפיע לטובה אלא גם מטפח כישורי

התנדבות בונה ביטחון עצמי והערכה עצמית

הזדמנויות התנדבות וירטואליות

הזדמנויות התנדבות וירטואליות צצו כדרך טרנספורמטיבית עבור אנשים לחולל שינוי, תוך מינוף כוחה של הטכנולוגיה להתחבר, לשתף פעולה ולתרום למטרות שונות ברחבי העולם. בעולם יותר

דילוג לתוכן